Ropa prý vystačí na dalších 200 let

Nová naleziště ropy a stagnující poptávka mění zavedené hypotézy.

Experti z Mezinárodní agentury pro energii (IEA) uvádějí, že ropa vydrží mnohem déle, než se původně předpokládalo. Uvedl to server iHNed s odkazem na zahraniční zdroje.

Podle nejnovějších průzkumů, které odhalily rozsáhlá naleziště ropy a zemního plynu u pobřeží Brazílie, v Kaspickém moři, v Severním moři a v Mexickém zálivu, se nemáme v blízké době obávat dramatických událostí a prohlášení ohledně ztenčujících se zásob černého zlata.

Původní prognózy uváděly, že v roce 2030 dojde k tzv. „ropnému zlomu“, což je situace, kdy lidstvo spotřebuje více než polovinu veškerých zásob ropy. Podle předpokladů by se pak měla začít radikálně omezovat těžba, cena ropy by měla začít stoupat do astronomických výšin a mezinárodní konflikty o tuto drahocennou surovinu prý budou zcela běžnou záležitostí.

Nové údaje Mezinárodní agentury pro energii však tyto katastrofické scénářem vyvracejí. Ačkoli se prý tenčí zásoby ropy získávané tradičním způsobem, objevují se nové metody, jak tuto klíčovou surovinu získat.

Podle IEA již lidstvo vytěžilo okolo 1,1 bilionu (1 100 000 milionů) barelů ropy z celkového počtu 3,5 bilionu barelů konvenčních zdrojů. Neobjeveno nebo netěženo je okolo 1,2 bilionu barelů. Další přibližně 2 biliony barelů jsou uloženy v jiných zdrojích. IEA odhaduje celkové zásoby reálně těžitelné ropy na 6,5 bilionu barelů. Při současné spotřebě by tak ropa skutečně měla vydržet minimálně 200 let a zemní plyn až 300 let.

Výroční zpráva IEA jistě zahýbá cenou této komodity na světových trzích a podle analytiků můžeme očekávat propad až pod 50 dolarů za barel. Raději si ale počkejme na skutečnost, protože ti samí analytici slibovali, že koncem roku bude ropa stát přes 200 dolarů za barel, zatímco se dnes pohybuje okolo 70 dolarů za barel. Střízlivější předpovědi uvádějí, že v roce 2009 bude cena ropy oscilovat mezi 50 a 90 dolary za barel v závislosti na poptávce, spekulacích a geopolitické situaci. Nás může těšit, že po dlouhé době tankujeme za 25 korun, což byla ještě před pár měsíci suma z říše snů.

autoweb.cz podle iHNed.cz

25.11.2008 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist