Nové jednání ohledně emisních limitů v EU

Boj o emisní limity pokračuje, výrobci se nevzdávají a chtějí benevolentnější přístup.

Jak jsme nedávno psali, Evropská komise chce v relativně nedaleké budoucnosti přijmout poměrně drsně nastavené limity emisí nových aut prodávaných od roku 2012. Výrobci se však nevzdávají a snaží se využít všech právních kliček, jak zmírnit chystané podmínky. Dosáhnout průměrných emisí 120 g CO2 na jeden kilometr jízdy je, zejména podle německých automobilek, v tak krátké době nereálné.

Evropská komise pro životní prostředí přišla podle jejích slov s „posledním ústupkem“, kdy navrhuje následující: limit emisí CO2 bude 130 g/km pro 60 % produkce automobilky od roku 2012 a pro 100 % produkce až od roku 2015. Podle některých členů rady pro průmyslový rozvoj i podle zástupců evropského parlamentu je to rozumný plán, jak najít kompromis mezi výrobci a ekology.

Evropská komise dále navrhuje, že za překročení emisí o 1 g bude výrobce platit pokutu 95 eur za vyrobené auto (!), což je přibližně 2500 korun. Zástupci průmyslu se dožadují snížení pokuty na 40 eur (1000 korun) a jen pro 60 % vyráběných aut. Nechtějí, aby do toho byly zahrnuty exkluzivní modely, kterých se vyrobí mnohem méně než masově prodávaných vozů, což je stále dokolečka opakovaný a nevnímaný argument.

Tento požadavek je pochopitelný, protože například Porsche se základním modelem 911 by díky svým emisím 225 g/km platilo za každý vyrobený kus pokutu 9025 eur (225 000 korun). A to je opravdu silné kafe!

Automobilky zatím tyto návrhy nekomentovaly, ale dá se očekávat tvrdá kritika, protože podle odborníků takové požadavky zbrzdí rozvoj a podkopou konkurenceschopnost evropských výrobců ve světě.

Evropská komise spolu s výrobci a radou pro průmyslový rozvoj dojednávají poslední detaily, jak budou emisní limity a normy pro příští roky vypadat. S konečným návrhem, o kterém se bude do konce roku hlasovat, vás samozřejmě seznámíme.

autoweb.cz

4.9.2008 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist