Dolní Sasko: nebrojíme proti Porsche

Druhý největší akcionář skupiny Volkswagen odmítl, že by kul pikle proti tomu největšímu.

Německá spolková země Dolní Sasko včera odmítla tvrzení deníku Financial Times Deutschland, že její premiér Christian Wulff (na snímku) se snaží zabránit automobilce Porsche v ovládnutí Volkswagenu.

Wulffův mluvčí k tomu uvedl: „Zpráva Financial Times Deutschland, že premiér Christian Wulff zvažuje vytvoření aliance proti Porsche, je vymyšlená. Takové zvěsti jsou před Vánocemi běžné.“

Deník citoval velké akcionáře Volkswagenu, kteří se údajně mají setkat s Wulffem hned po Novém roce. VW i Porsche se k celé věci odmítly vyjádřit.

Dolní Sasko je s 20,8% druhým největším akcionářem Volkswagenu. Před nimi je pouze Porsche, které drží 27,4% a nedávno oznámilo záměr zvýšit svůj podíl na 29,9%. Evropský soud momentálně přezkoumává kontroverzní německý zákon o Volkswagenu, který automobilku chrání před převzetím. Kdyby došlo k jeho zrušení, nestálo by rodinám Porschů a Piechů nic v cestě. Vynesení verdiktu se očekává 13. února.

Ke zrušení ochranné právní normy přitom opakovaně vyzýval šéf Porsche Wendelin Wiedeking. Požaduje, aby počet jejich křesel ve správní radě VW odrážel skutečné rozdělení akcií. Prozatím má Porsche dvě křesla, stejně jako Dolní Sasko.

Zákon, o němž je řeč, nedovoluje akcionářům získat více než 20% hlasů ve správní radě. Smyslem jeho existence je udržet státní dohled na děním ve čtvrté největší automobilce světa. Volkswagen je v Německu významným zaměstnavatelem a případné snižování nákladů nebo restrukturalizace firmy by mohly narušit již tak křehký sociální smír v zemi.

autoweb.cz

19.12.2006 8:19

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist