Bodový řidičák v praxi

S blížícím se zavedením novely silničního zákona se objevují další zajímavosti, o kterých se dosud moc nemluvilo.

V jednom rozhovoru s tiskovou mluvčí ministerstva dopravy Marcelou Žižkovou vyšlo najevo, že úřady nebudou řidiče informovat o tom, kolik jim ještě zbývá bodů do dvanáctibodové hranice, při které přijdou o řidičské oprávnění. Žádné roční výpisy, nic takového, každý si prostě musí sám pamatovat, kolik trestných bodů už dostal.

To by ještě nebylo nic tak strašného, do dvanácti přece jen většina řidičů počítat umí. Horší už je, že řidiči nikdo neoznámí ani výmaz trestných bodů (po roce bez přestupků se umazávají 4 trestné body). Jestli se právě chystáte do papírnictví pro červenou fixu a speciální kalendář, kam si to všechno budete moct zapsat, nepospíchejte. Pokud se v tom náhodou ztratíte, nebo počet nasbíraných bodů zapomenete, na požádání vám je sdělí na vaší radnici.

Právě tady vyplouvá na povrch ten nejzásadnější háček. Evidenci bodů za přestupky budou mít na starosti úředníci na vaší radnici. Budou tedy řešit přestupky, které se staly třeba na druhém konci republiky. Na nějaké přivření oka, které se dá čekat od rozumného policisty, schopného na místě zhodnotit situaci a uznat, jak velké chyby jste se ve skutečnosti dopustili, můžeme zapomenout. Místo toho nastupují tabulky a tvrdá byrokracie.

A je to ještě lepší: když vám policie naměří překročení rychlosti (nově bude touto pravomocí disponovat i městská policie), její pracovníci pošlou záznam o přestupku na radnici, která vás jako řidiče eviduje. Teprve tam úředníci rozhodnou, kolik trestných bodů vlastně dostanete. Z toho vyplývá, že i když vás policisté přímo zastaví, ptát se jich, kolik bodů dostanete, nemá smysl. Možná vám to sdělí orientačně, ale o přesné výši rozhodne až příslušný úředník.

Řada radnic se vlny nových byrokratických povinností upřímně děsí. Většina úřadů bude muset přijímat nové lidi a v některých případech pro ně zkrátka nemají místo. Pokud vám úřad sám od sebe pošle dopis, bude už pozdě. Radnice totiž bude posílat pouze oznámení, že jste dosáhli dvanácti trestných bodů a do pěti dnů musíte odevzdat svůj řidičský průkaz. Nový dostanete nejdříve za rok a po úspěšném absolvování přezkoušení.

Možná neuškodí připomenout, že „bodový sazebník“, který z červenci začne platit na našich silnicích je podstatně přísnější, než mají naši sousedi v Německu. Tam má totiž řidič nejen k dispozici více bodů (18), ale většina přestupků je ohodnocena jejich menším počtem. Za řízení vozidla, které není způsobilé k jízdě, dostane německý řidič 3 body z 18, nás to bude stát 5 z 12. Na druhou stranu v české novele chybí postih za použití pneumatik odporujících předpisům, které přijde Němce na tři body. Skoro to vypadá, že už zase máme „zápaďákům“ co závidět…

Honza Koubek

12.1.2006 3:33

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist