Bezvačkový motor míří na trh

Valeo má údajně několik zájemců z řad automobilek; auto s bezvačkovým motorem bychom si možná mohli koupit již v roce 2010.

Podle zdrojů z oboru uzavřela subdodavatelská firma Valeo již několik kontraktů na vývoj bezvačkového motoru, jehož koncepci před časem nastínila novinářům. „Dostaneme ho na trh v roce 2010 nebo 2011“, řekl člen představenstva pro výzkum a vývoj Martin Haub.

Mluvčí Valea existenci smluv nepotvrdil, připustil však, že jeho zaměstnavatel spolupracuje na technologii bezvačkového motoru s několika automobilkami. Které to jsou, odmítl specifikovat.

Haub na novinářské prezentaci vysvětlil, že jejich projekt je „napůl bezvačkový.“ To znamená, že elektronika ovládá pouze sací ventily. Podle Hauba tím získají 80% výhod kompletně bezvačkového motoru při polovičních nákladech. Výroba čtyřválcového benzínového motoru s touto technologií je podle některých zdrojů asi o 300 eur (8500 Kč) dražší než př použití konvenčního ventilového rozvodu. Haub však dodává, že navýšení výrobní ceny je podstatně menší než u moderních turbodieselových motorů.

Vývojáři pohonných jednotek se myšlenkami na bezvačkový rozvod zabývají už nějakou dobu. Technologie by mohla přinést asi dvacetiprocentní snížení spotřeby a emisí při současném zvýšení točivého momentu v nízkých otáčkách. Z konstrukčního hlediska je výhodou nižší hmotnost a jednodušší stavba.

S bezvačkovými motory experimentuje rovněž BMW. Christian Bock, zodpovědný za vidlicové osmiválce, vysvětlil pro odborný magazín Automotive News, že má obavy o spolehlivost a životnost technologie. „Problém je v senzorech, které zajišťují funkci celého systému,“ říká Bock. „Zatím nejsou dostatečně přesné a není vyřešena jejich životnost a spolehlivost,“ dodává skepticky. Podle něj však mají bezvačkové motory výhodu v menší citlivosti na kvalitu pohonných hmot, takže jsou vhodné například i pro trhy třetího světa, kde dnes nelze bez úprav provozovat auta s moderními turbodiesely či přímovstřikovými benzínovými motory.

autoweb.cz

13.12.2006 9:15

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist