Kvůli emisím rostou i ceny ojetin. Roční Škoda Rapid zdražila o 18 tisíc

Roční Škoda Rapid je průměrně skoro o dvacet tisíc dražší než v loňském roce, rostou ceny i dalších ojetých vozů. Zdražení se zatím týká nejmladších ojetin, které mají nejblíže k trhu nových vozů.
skoda-rapid-2013-1280-0d-1100x618.jpg Zdroj: Škoda

Za růst cen mohou drastické emisní limity nastavené od roku 2020 Evropskou unií, které zdražují nová auta. Limit 95 g oxidu uhličitého na kilometr jízdy totiž kromě elektromobilů a hybridů splní málokteré běžné a dostupné auto. Do výsledné ceny nových aut se tak začínají promítat emisní pokuty, které musí automobilky platit. Nyní se první náznaky zdražování objevují i na sekundárním trhu. Vyplývá to z kontinuálního monitoringu trhu ojetých aut společnosti AAA Auto.

Podle dat společnosti AAA Auto se cenový medián jednoho z nejprodávanějších českých vozů Škody Rapid oproti úrovni roku 2019 zvedl o 17 950 korun. Pro toto srovnání byla brána vozidla ve stáří do jednoho roku a s průměrným nájezdem okolo 15 tisíc kilometrů. Stejný trend zaznamenala i další Škodovka. Cenový medián Fabie se oproti loňskému roku zvedl o 11 100 korun. Zvyšování cen těchto dvou žádaných modelů je patrné ve všech zemích, kde skupina.

„Ve druhé polovině letošního roku očekáváme, že se zdražení dotkne zejména zánovních ojetin, které mají nejblíže trhu s novými auty. Podle našich odhadů se může jednat o 10 – 15 %, což je přibližně polovina emisní pokuty, kterou bude automobilka za Fabii platit za nově vyprodukovaný vůz,“ říká provozní ředitel skupiny AURES Holdings Petr Vaněček.

Ceny starších ojetin podle Vaněčka porostou také, ale ne v takové míře. „Starší, dejme tomu pětileté ojetiny si cenovou úroveň dlouhodobě drží a výkyvy na primárním trhu je neovlivňují tolik, jako zánovní vozy,“ doplňuje Vaněček.

Zdražování ojetých vozidel je samozřejmě nemilá zpráva pro motoristy, kteří se chystají ojetý automobil koupit. Naopak ti, co chtějí prodávat mladou ojetinu, na tomto stavu mohou vydělat, když cena jejich vozu klesá pomaleji, než bylo obvyklé. Výhledově může zvyšující se zájem o ojeté vozy jejich cenu ještě navýšit.

6.3.2020 5:41| autor: Milan Jirouš | zdroj: AAA AUTO

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist