Zdědili jste auto? Nezapomeňte zaplatit povinné ručení!

Vypořádání závěti a dědictví bývá naplněno emoci. Ztráta blízkého člověk, převod jeho majetku, atd. Pozor ale na povinnosti a právní úskalí.

Modelová situace. Čas vašich blízkých se bohužel naplnil a  vy jste zdědili auto. Berme to tak, že smrt v daném věku patří k životu a bez patosu a nostalgie se podívejme na peripetie, které vás mohou, zapomenete-li se přihlásit k placení povinného ručení, čekat.

Je tady totiž povinnost hradit povinné ručení, která trvá i  po úmrtí vlastníka vozu a „pokud po smrti majitele vozidla potenciální dědicové nehradí povinné ručení, čeká na ně vysoká pokuta. A u starších a ojetých automobilů se snadno může vyšplhat i do částek, které nakonec převýší zbytkovou hodnotu auta,“ upozorňuje na málo známou skutečnost specialista na povinné ručení Petr Zapletal.Máme tady konkrétní příklad majitele vozu z Pardubicka. Před rokem mu zemřel otec, vlastník staršího automobilu, jehož povinné ručení bylo potřeba uhradit krátce po jeho smrti. Veškerý majetek po zemřelém šel do dědického řízení, které trvalo bezmála rok, přitom nebylo předem zřejmé, komu z  dědiců automobil připadne.

Auto nakonec získal jeden z dědiců, a když byl vyzván k doplatku pokuty do garančního fondu, nestačil se divit. Pokuta činila víc jak 23 tisíc, což byl zhruba dvojnásobek zbytkové ceny vozu.

Bohužel, pokud se stanete „hrdým“ majitelem například tatínkovy hluboce milované Škody 120, jejíž barvu už dávno odnesl čas a vůz je tak jako tak vlastně už dávno za poločasem rozpadu, při nezaplacení povinného ručení se vám takovéto dědictví hrubě nevyplatí.

Pokuta se počítá za každý nepojištěný den a částka pokuty se vypočítává za každý nepojištěný den a u osobního automobilu se pohybuje v rozmezí od 50 do 70 Kč denně. V případě, že není uhrazen celý kalendářní rok, vyšplhá se až k sumě mezi 18 až 25 tisíci.Takže jak na věc: „Zákon hovoří jasně, povinnosti vlastníka vozu vykonávají dědicové až do okamžiku nabytí právní moci usnesení o nabytí dědictví,“ vysvětluje Zapletal. „Laicky řečeno – všichni dohromady musí uhradit povinné ručení a teprve po skončení dědického řízení přechází tato povinnosti na nového majitele.“

DOPORUČUJEME: Přepis auta, práva a povinnosti obou stran

Takže pamatujte, pokud se do podobní situace někdy dostanete. Tak přijetím dědictví přijímáte nejen majetek, ale i případné povinnosti a dluhy. Situacím s nezaplaceným povinným ručením je však možné snadno předejít, a to buď odevzdáním registračních značek a osvědčení o  registraci vozidla do depozitu na registru vozidel nebo včasnou úhradou povinného ručení za zemřelého majitele.

Autoweb.cz, zdroj: SalvePojisteni.cz

11.3.2013 1:09

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist