Srdeční záležitostí byla zlínská soutěž pro rod Minaříkových

"Letošní Barumka se nám hodně líbila."

Populární Barumka každoročně láká na svůj start desítky valašských posádek. Startují zde dvojice, které pravidelně vídáme na tratích většiny našich soutěží, ale i posádky, které se rally sportu příliš intenzivně nevěnují a své soutěžní auto vytáhnou do boje jen jednou za rok, právě na Barum rally. Srdeční záležitostí je zlínská soutěž i pro klan Minaříkových, jejichž současný nositel soutěžní tradice – 26letý Luboš každoročně na startu Barumky nechybí, třebaže se účastní spíše sprintů. Jak sám tvrdí, chybět na domácí Barumce by byl pro něj hřích. Své kvality tu Luba dokázal především v roce 2004, kdy zde vybojoval prvenství ve třídě A5, které mu zároveň výrazně dopomohlo k zisku regionálního titulu mistra Moravy. Loni, již s kitovou felicií třídy A6, spatřil cíl na šesté pozici ve skupině a dokázal za sebou udržet řadu pilotů na mnohem modernějších strojích. Pro letošní ročník bylo přáním Luboše a jeho spolujezdce Viktora Semely především dojet do cíle a nepoškodit vůz, protože je dva týdny po Barumce čeká start na sprintu ve Vyškově, kde potřebují body do tabulky sprintového mistrovství. Záměr jim nakonec do puntíku vyšel. Luba s Viktorem doma zopakovali loňské umístění ve skupině a navíc se radovali z prestižního prvenství v neoficiálním souboji pilotů kitových felicií. Soutěž začala stejně jako loni městkou rychlostní zkouškou, na které letos posádky vykroužily tři kola. Luba s Viktorem absolvovali tento divácký test v pohodě a bez zbytečného riskování. Výsledkem byl 31. čas absolutně a 11. místo ve skupině A, což bylo v tvrdé konkurenci kvalitním vykročením do náročné soutěže. Naplno závodit se ale začalo až v sobotu. Zkoušky jako Pindula, Troják či Slušovice měly dokonale prověřit startovní pole a právě na tyto náročné testy Luba hodně sázel.
Ilustrační fotoZačal sice opatrněji a výsledkovou listinou stoupal pomalu, v rámci hodnocení třídy A6 ale přesto již od počátku patřil mezi nejvážnější uchazeče o vítězství a po odstoupení favorizovaného Antonína Tlusťáka se prosadil do čela. Před závěrečným testem dne činil jeho náskok 6,7 sekundy, poslední průjezd obávanou Pindulou ale lépe vyšel Milanu Kneifelovi, jenž tak v hodnocení A-šestek po první etapě převzal roli lídra. Rozestup 8,9 sekundy ale dával tušit, že v bitvě kitových felicií není zdaleka nic rozhodnuto. Neděle měla být ve znamení excelentního souboje obou jmenovaných, Luba s Viktorem ale žádné drama tentokrát nepřipustili a v klidu si dojeli do cíle pro zlatou medaili ve třídě A6. Navíc ani 19. pozice absolutně a 6. místo mezi „áčky“ v žádném případě nejsou k zahození. A jak viděl své účinkování na Barumce Lubomír Minařík? „Chtěli jsme využít zkušeností z předešlých ročníků, to znamená nehnat se hned dopředu na maximum a riskovat, naopak spíše pošetřit techniku, která již není nejmladší, a případně v neděli, když bude potřeba, tak přidat. Vyplatilo se a na Barumce se nám dařilo. Měli jsme jen drobné problémy s poloosou, která nám po průjezdu Pindulou vyskočila a z převodovky nám začal unikat olej. Tento problém se opakoval i ve druhém průjezdu a nezbylo nám nic jiného, než třetí průjezd projet v klidu a v nočním servisu dát vše do pořádku. Navíc, na jednom skoku na Pinduli jsme dopadli na pravou přední stranu vozidla a poškodili celou chladičovou stěnu. Štěstí však stálo při nás a chladič s ventilátory vydržel. Letošní Barumka se nám hodně líbila. Byla ztížena počasím, ale to k rally patří. Tímto bych chtěl poděkovat taťkovi, mechanikům a spolujezdci za odvedení super práce. Dík samozřejmě patří i fanouškům, kteří nás povzbuzovali podél tratí. Nyní se už pracuje na autě, kde repasí projdou tlumiče i převodovka. Čeká nás totiž start ve Vyškově, na který máme hezké vzpomínky v podobě dobrého umístění a tak doufáme, že nás štěstí neopustí ani v letošním ročníku,“ doufá Luba. Jubilejní XV. ročník Böttcher rally Vyškov startuje v sobotu 9. září, kdy na posádky čeká 8 rychlostních zkoušek o celkové délce necelých 80 km. Ve skupině A je přihlášena kompletní špička. Nebudou chybět Peták s cliem, Kopecký s fabií, Sedláček s dvoulitrovou almerou, Kouřil s puntem a mnoho dalších jezdců, kteří si brousí zuby na medailové umístění. Lubovi s Viktorem patří v seznamu přihlášených číslo 19.

Michael Daněk

5.9.2006 7:05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist