Rozhovor se Sébastienen Loebem před Finskou rely

"Ve Finsku se brzy ukáže, jestli máme na vítězství šanci nebo ne."

Sébastien Loeb, úřadující mistr světa, lídr letošního ročníku, má formu. Podaří se mu poprvé uspět také ve Finsku? Máte za sebou náročné testy v místě soutěže…?
Strávil jsem dva dny v okolí Jyväskylä. První den jsme našli úsek, který byl pro testování perfektní. Půlku druhého dne jsme testovali na jedné cestě. Jet ve Finsku hned následující den po rely Akropolis byla skutečná zkouška adaptabilnosti. Vždyť krajina se míhá v úplně jiné rychlosti. Vycházeli jsme z nastavení, které se nám osvědčilo na vítězné Novozélandské rely, ale samozřejmě jsme museli parametry upravit s ohledem na skoky a dopady.Ve Finsku pojedete pošesté. Jak se vám líbí tento specifický povrch?
Až dosud to nebyla soutěž, na které bych se cítil nejlépe. Nepočítám své dva starty se Saxem, ale když jsem jel s Xsarou WRC, někdy jsem se ptal, jak to ti místní dělají? Hlavně v začátcích mé kariéry. Pak jsem ale zjišťoval, že jsem schopen také zajet slušné časy, hlavně při druhých průjezdech zkoušek. Problém je v tom, že pokud hned na začátku něco ztratíte na jezdce, jako je třeba Marcus, je těžké, ne-li nemožné to dohnat. Mám více zkušeností s tratí, každý rok se zlepšuje i Xsara. Dříve mě snad někdo mohl považovat za jezdce, který se pomalu rozjíždí, nyní jsem schopen jet naplno od samého začátku. S Citroënem  už jsme přišli na to, jak zvládnout určitý terén, a pak můžeme být i potenciálním vítězem… Bude rekordní série pokračovat i v tak náročné soutěži? Chtěl bych samozřejmě vyhrát. Je to legendární soutěž, kterou vyhrálo jen málo jezdců, kteří se nenarodili ve Finsku. Nechci ale jet absolutně naplno. Není to můj styl. Nejsem z těch jezdců, kteří by předváděli bláznivé kousky. Nejezdím do zatáčky, kterou mám napsanou s průjezdem na pětku, na šestku v naději, že to dobře dopadne. Hnát se do zatáčky mi nesedí a nevyplácí se to. Ve Finsku se brzy ukáže, jestli máme na vítězství šanci nebo ne.

Zdenda Balcar

3.8.2005 9:05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist