Rally Norway – 2. etapa live

RZ 14: Hirvonen i po druhém dnu v čele

click=“target=’_blank‘;“>RZ 9 Elverum 1, délka 44,28 km
Hned první dnešní zkouška, která by se s ohledem na svou délku dala nazvat královskou, přivítala jezdce náročnými podmínkami. Na trať padal mokrý sníh, což byla nevýhoda zejména pro první posádky. V obtížných podmínkách chyboval téměř každý jezdec, nejhůře však dopadli Dani Sordo, Chris Aktinson a Toni Gardemeister, kteří zapadli do sněhu. Aktinson s Gardemeisterem v soutěži pokračují, ovšem se ztrátou 17 resp. 21 minut. Pravděpodobně díky potížím s motorem zůstal stát na trati Guy Wilks, jenž zablokoval cestu a za ním startující jezdci včetně Jana Kopeckého dostanou přidělený čas. Ve zkoušce zvítězil lídr průběžného pořadí Mikko Hirvonen, za ním pak dojeli Marcus Grönholm a Sebastien Loeb, takže rozestupy na čele se mírně natahují, nicméně lze očekávat, že souboje v této trojici ještě zdaleka neskončily.RZ 10 Terningmoen, délka 17,71 km
Další erzeta již přinesla poklidnější průběh. Prvni trojice se tentokrát seřadilo v opačném pořadí než minule, ale ke změně pořadí nedošlo. Výborně zajel Jan Kopecký, jemuž patřil v cíli šestý čas. Možná mu i trošku pomohlo, že vyjížděl až později, ale i tak je to citelné zlepšení proti včerejšku. Ve sněhu zaparkoval Mats Østberg a ztratil čtvrt hodiny, po průjezdu cílem havaroval znovu a odstoupil. Matthew Wilson pro dnešek skončil díky potížím způsobeným chybou již v předešlé rychlostní zkoušce.RZ 11 Mountain 1, délka 24,36 km
V životních výkonech pokračuje Mikko Hirvonen, který si v obtížných podmínkách připisuje další cenné vítězství. Druhý byl Marcus Grönholm, který již na svého týmového kolegu ztrácí přes dvacet sekund, ale stejný náskok má i na třetího Sebastiena Loeba. S obtížnou ovladatelností se potýkal Petter Solberg, jenž ztratil skoro půl druhé minuty a jen těsně drží čtvrté místo před svým bratrem a Gigim Gallim. Jan Kopecký díky dalšímu kvalitnímu výkonu končí šestý a posouvá se na dvanácté místo před Andrease Mikkelsena.RZ 12 Lillehammer, délka 5,98 km
Ačkoliv byla tato rychlostní zkouška jen velmi krátká, přinesla pravděpodobně rozhodnutí celé soutěže. Sebastien Loeb totiž po více než roce zase vyplodil vážnější chybu a ztratil osm minut, čímž klesl na 11. místo. Oba tovární Fordy tak vedou soutěž s luxusním náskokem tří a půl minuty na Pettera Solberga, jemuž nyní také odpadl jeden soupeř. Gianluigi Galli totiž ztratil dvě minuty a klesl na sednou příčku. Nejrychlejší byl dnes poprvé Marcus Gronhölm, Jan Kopecký zajel sedmý čas.RZ 13 Ringsaker 1, délka 27,31 km
Sebastien Loeb po chybě z minulé erzety zjevně není v pohodě. Po pěti kilometrech se totiž opět ocitl mimo trať a ztratil dalších devět minut, čímž se připravil o možnost bodovat. Nejrychlejší byl Marcus Grönholm, který ale díky přejetí odbočky v závěru zkoušky získal na Mikko Hirvonena jen 0,3 s. Za nimi se odehrával bratrovražedný souboj mezi Petterem a Henningem Solbergovými, přičemž navrch měl o kousek starší z nich, čímž snížil svoji ztrátu na třetí místo pod deset vteřin. Pátý čas pak zajel Jan Kopecký, jenž se i díky chybě Juho Hänninena, který zapadl na čtyři minuty do sněhu, posouvá již do první desítky. Za připomenutí stojí fakt, že Kopecký startoval do etapy až jako 22. a navíc ztratil nezaviněně minutu díky přidělenému času za RZ 9.RZ 14 Hamar 1, délka 1,15 km
Na závěr dnešní nesmírně obtížné etapy se jela ještě divácká vložka, jejíž výsledky však neměly velký vliv na celkové pořadí. Zvítězil zde Marcus Grönholm, Jan Kopecký byl devátý.