Průběh 9. etapy Dakaru mezi motocykly

Checkpoint po checkpointu.

9. etapa: Nouakchott – Kiffa– délka 874 km, 599 km tvoří speciálka  Stav po 49 kilometrech:1. Marc Coma – KTM2. Isidre Esteve Pujol – KTM3. David Casteu – KTM4. Jose Maria Garcia Dominquez – BMW5. Cyril Després – KTM Průběžný stav po prvním kontrolním stanovišti (98. kilometr):První místo si udržoval Marc Coma. Na druhou příčku se dostal Cyril Després, jenž na prvního Comu ztratil jen 51 sekund. Třetí místo překvapivě okupoval Lotyš Janis Vinters s KTM, byl jen o 59 sekund pomalejší než Coma. Následovali Portugalec Helder Rodrigues se slabší yamahou, David Casteu a Esteve Pujol. David Fretigne se slabší yamahou začal poněkud volněji a zařadil se na průběžnou 20. příčku se ztrátou okolo 18 minut na vedoucího jezdce. Ivo Kaštan se slabším strojem KTM zajel první úsek jako 39. nejrychlejší. Jeho ztráta na nejrychlejšího činila zhruba 29 minut. Stav po 124 kilometrech:1. Cyril Després – KTM2. Marc Coma – KTM3. Helder Rodrigues – Yamaha4. Paolo Goncalves – Honda5. Janis Vinters – KTM Průběžný stav po druhém kontrolním stanovišti (205. kilometr):Na prvním dvou místech bylo pořadí po 2 sektorech stejné jako po prvním sektory: vedl tedy Coma a druhý byl Després, který ale stáhl ztrátu na první místo na 15 sekund. Na třetí místo se dostal Rodrigues se ztrátou něco málo přes 5 minut na první pozici a odsunul tak Vinterse na příčku čtvrtou. Páté místo si hlídal Casteu, stejně tak šestou příčku Esteve Pujol. David Fretigne si o 3 místa polepšil a dostal se již na 17. místo, jeho ztráta na vedoucího jezdce činila zhruba 24 minut. Ivo Kaštan si naopak o 3 místa pohoršil na průběžné 42. místo, odstup od vedoucího jezdce činil více než 47 minut. Bohužel i letos došlo na dakarské rely ke smrtelné havárii. Na 250. kilometru dnešní etapy zahynul po hrozivé havárii australský motocyklista Andy Caldecott. Nehoda se stala okolo půl dvanácté středoevropského času. Vedení soutěže ihned poslalo lékařský vrtulník. Na místo nehody vrtulník přistál 5 minut před polednem. Bohužel, lékařům nezbývalo nic jiného, než konstatovat smrt. 41letý Andy Caldecott se letos účastnil třetí dakarské rely potřetí. V roce 2005 skončil v celkovém pořadí kategorie motocyklů na šestém místě. V letošním ročníku mu před dnešní etapou patřila 10. příčka v průběžné klasifikaci motocyklů. Na 3. etapě okusil pocit etapového vítězství. Jeho rodina byla okamžitě informována o jeho úmrtí. Vedení soutěže vyjádřilo upřímnou soustrast. Na 316. kilometru havaroval Isidre Esteve Pujol. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění. Stav po 340 kilometrech:1. Cyril Després – KTM2. Marc Coma – KTM3. Giovanni Sala – KTM4. Chris Blais – KTM5. Carlo De Gavardo – KTM Po dnešní druhé nehodě, která se stala na 346. kilometru, byl Španěl Isidre Esteve Pujol transportován helikoptérou do lékařského střediska. Jeho zranění naštěstí nevypadala vážně. Stav po 390 kilometrech:1. Cyril Després – KTM2. Marc Coma – KTM3. Helder Rodrigues – Yamaha4. Janis Vinters – KTM5. Giovanni Sala – KTM Průběžný stav po třetím kontrolním stanovišti (428. kilometr):Po třetím sektoru se na vedoucí pozici dokázal dostat Després, který jednak smazal 15 sekundovou ztrátu, ale vytvořil si tříminutový náskok před druhým v pořadí, kam se propadl Coma. Třetí místo si udržoval Rodrigues, jeho ztráta na prvního v pořadí narostla na 10 minut a 40 sekund. Vinters si nadále jistil  průběžné 4. místo. Na 5. příčku se dokázal posunout Sala. Na 6. příčku poskočil Španěl Jordi Viladoms s KTM. David Fretigne se nadále trápí a propadl se pořadím až na 41. pozici se ztrátou čítající skoro 2 hodiny na prvního v pořadí. Ivo Kaštan taktéž zažíval propad pořadím. Po třetím sektoru mu patřila 50. příčka. Měl o 16 minut horší čas než trápící se Fretigné. Stav po 499 kilometrech:1. Cyril Després – KTM2. Marc Coma – KTM3. Helder Rodrigues – Yamaha4. Giovanni Sala – KTM5. Jordi Viladoms – KTM Stav po 564 kilometrech:1. Cyril Després – KTM2. Marc Coma – KTM3. Giovanni Sala – KTM4. Jordi Viladoms – KTM5. Carlo De Gavardo – KTM Cíl etapy (599. km):Stupně vítězů se oproti pořadí po třetím sektoru nezměnilo. Dnešní etapu tedy vyhrál Cyril Després. Jeho výsledný čas činil 7 hodin 55 minut a 48 sekund. Druhý se ztrátou 4 minut a 7 sekund dnes dojel Marc Coma. Se třetím místem musel být jistě hodně spokojen Helder Rodrigues, byl o rovných 7 minut pomalejší než vítěz. 4. příčku získal Giovanni Sala. Hned za ním dnešní etapu dokončili na 5. místě Nor Pal Anders Ullevalseter s KTM a určitě šťastný 6. v pořadí Jordi Viladoms. Ivo Kaštan si oproti pořadí po třetím sektoru o 6 pozic polepšil a skončil na 44. místě se ztrátou 3 hodin a 5 minut na vítěze. Na dnešní velice náročnou etapu bude chtít rychle zapomenout David Fretigné, který skončil ve výsledkové listině hned za Kaštanem, tedy na 45. příčce. Jeho výsledný čas byl o 15 minut pomalejší než v podání Kaštana.   Text: Filip Matzke