Průběh 13. etapy Dakaru mezi motocykly

Checkpoint po checkpointu.

13. etapa: Labé (Guinea) – Tambacounda (Senegal)– délka 567 km, 348 tvoří speciálky  Brazilec Jean De Azvedo (bratr tatrováka Andre De Azveda), který byl na 8. místě v celkovém pořadí před dnešní etapou, utrpěl havárii hned po startu. Zranil se a byl ošetřen lékařem, ale nakonec byl nucen ukončit své letošní účinkování v dakarské rely. Francouzská motocyklistka Ludivine Puy měla dnes v pátek třináctého na 13. kilometru dnešní 13. etapy havárii, při které si zlomila nohu. Letošní účinkování v dakarské rely tak pro nejlepší ženu – motocyklistku skončilo. Stav po 169 kilometrech:1. Giovanni Sala – KTM 6602. David Fretigne – Yamaha 4503. Jordi Viladoms – KTM 6604. David Casteu – KTM 6605. Gilles Algay – Yamaha 450 Ivo Kaštan měl dnes menší nehodu. Srazil se s krávou, která srážku nepřežila. Kaštan si z nehody odnesl naražený levý loket a sedřenou kůži na levé ruce. Motocykl KTM 450 dopadl po nehodě mnohem hůře, poškodily se světla, blatník a kapotáž. I přes mírně pochroumaný stroj mohl Kaštan dál pokračovat ve zdolávání dnešní etapy.  Průběžný stav po prvním kontrolním stanovišti (209. kilometr):Nejlépe dokázal první sektor zajet Marc Coma. Druhý byl Cyril Despres, jenž na prvního Comu ztrácel 1 minutu a 30 sekund. Třetí místo okupoval Alain Duclos se slabším strojem KTM, ztráta na prvního činila 2 minuty a 30 sekund. Následovali po prvním sektoru čtvrtý Giovanni Sala, pátý byl David Fretigne. Šesté místo zaujímal Jordi Viladoms. Ivo Kaštan se po prvním useku zařadil na průběžnou 34. příčku. Jeho ztráta na prvního Comu po incidentu s krávou narostla na téměř 1 hodinu. Stav po 277 kilometrech:1. Giovanni Sala – KTM 6602. Alain Duclos – KTM 4503. Marc Coma – KTM 6604. Cyril Despres – KTM 6605. David Fretigne – Yamaha 450 Průběžný stav po druhém kontrolním stanovišti (306. kilometr):Na 1. místo po druhém sektoru se dokázal posunout Giovanni Sala. Na 2. příčku se protlačil Alain Duclos, jeho ztráta na Salu činila 2 minuty a 20 sekund. Na 3. místo se propadl Marc Coma, ztráta na prvního narostla na 2 minuty a 57 sekund. O 2 místa na průběžnou 4. příčku si pohoršil Cyril Despres. Páté místo si nadále udržoval David Fretigne. Následovali šestý Jonah Street a sedmý Jordi Viladoms. Ivo Kaštan si o 2 příčky polepšil na průběžné 32. místo, odstup od vedoucího jezdce činil více než 1 hodinu a 7 minut. Stav po 336 kilometrech:1. Giovanni Sala – KTM 6602. Cyril Despres – KTM 6603. Alain Duclos – KTM 4504. Marc Coma – KTM 6605. Jonah Street – KTM 525 Cíl etapy (348. km):Tak se dnes dočkal i Giovanni Sala, vyhrál totiž svoji první letošní etapu. Jeho výsledný čas činil 5 hodin 3 minuty a 49 sekund. O 2 místa si oproti druhému sektoru polešpil Cyril Despres a dojel dnes druhý se ztrátou 3 minut a 12 sekund na vítěze. Pomyslné stupně vítězů doplnil Alain Duclos, jeho výsledný čas byl o 3 minuty a 33 sekund horší než u vítěze etapy. Čtvrtý skončil Marc Coma. Následoval pátý Jonah Street, čímž zopakoval včerejší výsledek. Jako šestý dojel Jordi Viladoms. Až jako sedmý dokončil dnešní etapu David Fretigne, který si tak oproti druhému sektoru o 2 pozice pohoršil. Ivo Kaštan si pohlídal 32. příčku se ztrátou přes 1 hodinu a 15 minut. Text: Filip Matzke