Průběh 12. etapy Dakaru mezi kamiony

Checkpoint po checkpointu.

12. etapa: Bamako (Mali) – Labé (Guinea)– délka 872 km, 368 tvoří speciálky  Stav po 112 kilometrech:1. Vladimir Čagin – Kamaz2. Hans Stacey – MAN3. Karl Sadlauer – MAN4. Andre De Azvedo – Tatra5. Giacomo Vismara – Mercedes Průběžný stav po prvním kontrolním stanovišti (215. kilometr):Nejrychlejší první sektor zajel Hans Stacey. Na druhém místě byl Firdaus Kabirov, jenž zaostával za Staceym o 8 minut a 57 sekund. Třetí místo patřilo vedoucímu jezdci po 11 odjetých etapách Vladimiru Čaginovi, jeho ztráta na vedoucího jezdce činila 14 minut a 37 sekund. Průběžnou 4. příčku okupoval Andre De Azvedo. Páty byl Joseph Adua s manem.Martin Macík figuroval po prvním sektoru na průběžné 11. příčce se ztrátou kolem 45 minut. Stav po 265 kilometrech:1. Hans Stacey – MAN2. Vladimir Čagin – Kamaz3. Andre De Azvedo – Tatra4. Franz Echter – MAN5. Joseph Adua – MAN Průběžný stav po druhém kontrolním stanovišti (295. kilometr):Pořadí na prvních čtyřech příčkách zůstalo stejné jako po prvním sektoru. Nadále vedl Hans Stacey. Druhý byl Firdaus Kabirov, jehož ztráta vzrostla na 11 minut a 56 sekund. Třetí příčku okupoval Vladimir Čagin, který měl druhý mezičas o 18 minut a 7 sekund horší než vedoucí Stacey. Čtvrtou pozici hájil Andre De Azvedo. Na 5. příčku se posunul Franz Echter. Následovali šestý Joseph Adua a sedmý Giacomo Vismara. Martin Macík jako jediný z 36 jedoucích kamionů neprojel druhým kontrolním bodem.   Cíl etapy (368. km):Dnešní etapu v nejrychlejším čase 5 hodin 41 minut a 2 sekund dokázal zajet Hans Stacey, který tak letos získal své čtvrté etapové vítězství a dokonal tak čistý hatrick. Stříbrnou pozici si pohlídal Firdaus Kabirov, jeho ztráta nepatrně narostla na konečných 12 minut a 26 sekund. Pomyslné stupně vítězů doplnil letošní suverén Vladimir Čagin. Jeho ztráta na vítězného jezdce činila 18 minut a 36 sekund. Jako čtvrtý dnes etapu dokončil Andre De Azvedo. Na 5. místě nakonec dojel Franz Echter. S 6. příčkou se musel spokojit Giacomo Vismara. Joseph Adua si dnes připsal 9. nejrychlejší čas, díky čemuž dosáhl letos nejlepšího výsledku. A jak dopadla naše jediná ryze česká posádka? Martin Macík se dnes umístil na 11. pozici. Jeho rozdíl oproti vítězi činil více než 1 hodinu a 6 minut. Text: Filip Matzke