Lužické hory – Berger s Grossem diváky nezklamali

Pátečními přejímkami prošlo šestapadesát posádek.

Ve velice příjemné atmosféře a za krásného letního počasí proběhl 23. a 24. června devátý ročník automobilové soutěže Rally Lužické hory s centrem v Hrádku nad Nisou.Pátečními přejímkami prošlo šestapadesát posádek, které přijely bojovat o body do K4 poháru ČR v rally a MČR v rally historických soutěžních vozů. Nevídaný souboj na čele svedli po první části vedoucí Tošovský se Slámou, druzí Berger s Grossem a třetí Donát s Chovanovou. Vladimír Berger si udržel minimální ztrátu a na páté erzetě, kde Tošovského postihl defekt, zaútočil a bravurní jízdou, provázenou aplausem diváků, dovedl svoji Octávii vítězně na cílovou rampu. Největším překvapením byl výkon železnobrodské dvojice Václav Donát – Petra Chovanová. Donát je sice zkušený soutěžák, ale v posledních letech startuje jen sporadicky. Je důkazem toho, že když někdo umí, nedá se to zapomenout. Vyhrál absolutně dokonce jednu z erzet. Tošovský dojel nakonec třetí, ale byl prakticky jediný z celé plejády jezdců se silnými vozy Mitsubishi a Subaru, který uspěl. Velká část posádek se potýkala, zejména na frýdlantských rychlostních zkouškách, s defekty pneumatik, které pro ně znamenaly časové ztráty nebo dokonce odstoupení. Předčasně soutěž opustili z uvažovaných favoritů Orsák, Vlček, Kurka, Mulač, Halala a Blažek. Po osmi rychlostních zkouškách projelo cílem třicet pět dvojic. V kategorii historických soutěžních vozů vyhráli Tenkl se Šubrtem s vozem Opel Kadett (celkově čtvrtí!). Dařilo se i regionálním posádkám. Tomáš Grega obsadil celkovou sedmou pozici a vyhrál třídu SA1, P. Donát skončil celkově dvanáctý, Jan Žalský se Škodou 130 LR vyhrál kategorii V3 a ostřílený Miroslav Kalina dojel druhý mezi vozy SA2. Nebývá vždy zvykem, aby na cílové rampě přivítal ředitel rally všechny posádky, které soutěž dokončily. Jan Krečman tak učinil a měl k tomu zdatného pomocníka – Petra Doležala, bývalého špičkového závodníka, nyní náměstka hejtmana Libereckého kraje pro školství. Samotné vyhlášení výsledků s předáním cen a doprovodným programem proběhlo na hasičské louce. Nejlepší ve všech kategoriích získali poháry vyrobené skláři v Novém Boru. Rally Lužické hory je po úspěšně zvládnuté přípravě a organizaci vážným kandidátem na zařazení do kalendáře MČR ve sprintrally v roce 2007, kdy se v Hrádku nad Nisou uskuteční jubilejní desátý ročník.