42. Mogul Šumava Rallye Klatovy – 1. etapa live

RZ 7: Pech vede po prvním dnu, Kresta ztrácí dvacet vteřin

Dnes je na programu prvních sedm rychlostních zkoušek druhého podniku MMČR, Rallye Šumava. Navzdory sněhovým vánicím, které naši zemi před nedávnem zasáhly, se zdá, že díky oteplení v uplynulých dnech pojedou závodníci na suchém či mokrém asfaltu a své zimní vybavení podobně jako na Jänner Rallye nevyužijí. RZ 1 Klatovský okruh, délka 15.72 km
Roman Kresta opět začíná potvrzovat svoje kvality a ve své první soutěži po dlouhých pěti měsících vyhrál se slušným náskokem téměř devíti vteřin první dnešní rychlostní zkoušku. Druhé místo získal Václav Arazim, který překvapivě za svá záda odsunul i Václava Pecha, jenž drobně chyboval, další tři pozice obsadili s nevelkou ztrátou Hermann Gassner, Josef Semerád a Pavel Valoušek. Do soutěže se nepovedlo odstartovat Vojtěchu Štajfovi, jehož nová Impreza vypověděla poslušnost. Nejrychlejším jezdcem skupiny A6 byl Jaromír Tarabus, který zajel hezký desátý čas celkově.RZ 2 Věckovice – Slatina, délka 11.20 km
I na druhé erzetě zvítězil Roman Kresta, byť již byl jeho náskok o něco menší. Václava Pecha porazil o tři sekundy. Další dvě místa obsadili Hermann Gassner a Pavel Valoušek a stejné pořadí v první čtveřici je i v celkovém pořadí. Václav Arazim totiž zajel až šestý čas a klesl ze druhého na páté místo. Jaromír Tarabus opět zvítězil mezi „áčky“ a celkově se posunul na deváté místo.RZ 3 Černíkov – Kdyně, délka 10.76 km
S téměř neuvěřitelným náskokem ovládl Roman Kresta další rychlostní zkoušku. Na pouhých deset kilometrech nadělil Pavlu Valouškovi 17,7 s, Josefu Semerádovi 25,1 s a všem ostatním přes půl minuty! Václav Pech patrně chyboval a dojel až jedenáctý se ztrátou téměř jedné minuty. Celkově tak vede Kresta o 41 s před Valouškem, následovaným dále Gassnerem, Semerádem, Arazimem a Pechem. Dosavadní lídr kategorie A6 Jaromír Tarabus havaroval, do cíle dojel se ztrátou téměř jedenácti minut a následně odstoupil. Navíc byla kvůli němu zrušena zkouška pro všechny další posádky, které tak dostanou přidělený náhradní čas. RZ 4 Patraska – Strážov, délka 10.21 km
Až na čtvrtém testu se dočkal svého prvního dílčího triumfu úřadující šampion Václav Pech. Roman Kresta patrně zvolnil a spokojil se druhým časem, třetí byl Hermann Gassner, který se tak lehce přiblížil Pavlu Valouškovi, jenž dojel čtvrtý. Pech se v celkovém pořadí posunul na čtvrté místo před Václava Arazima a Josefa Semeráda. ve skupině A6 byl nejrychlejší Antonín Tlusťák a stáhl tak vedoucího Josefa Petáka na čtyři vteřiny.RZ 5 Věckovice – Slatina, délka 11.20 km
Podruhé v řadě dokázal nyní zvítězit Václav Pech, Roman Kresta si jej ale hlídá a ztrácí pouhé dvě sekundy. O další dvě sekundy byl pomalejší Pavel Valoušek, který zvyšuje svůj náskok na Hermanna Gassnera v celkovém pořadí na čtvrt minuty. Josef Semerád se opět posouvá zpět před Václava Arazima. Josef Peták nadělil Antonínu Tlusťákovi patnáct vteřin a výrazně tak vzrostl jeho náskok ve vedení v kategorii A6.RZ 6 Černíkov – Kdyně, délka 10.76 km
Zatímco v prvním průjezdu toutu zkouškou nadělil Roman Kresta soupeřům mnoho sekund, teď již tak úspěšný nebyl. Po chybě poškodil kolo a nabral ztrátu minutu a půl. Navíc bude muset s poškozeným vozem pokračovat ještě v další erzetě. Kresta však na obtížné zkoušce nebyl sám, kdo se dostal do potíží, Pavel Valoušek a Josef Semerád po výletech mimo trať ztratili patnáct respektive deset minut, Antonín Tlusťák po havárii musel odstoupit a ne opmoc mu vyjely bezpe . Do čela závodu se tak ze čtvrté pozice vyhoupl Václav Pech, který zkoušku suverénně ovládl, na druhém místě jsou se stejným časem Roman Kresta i Hermann Gassner. Ve skupině A6 suverénně vládne po haváriích obou svých hlavních soupeřů Josef Peták.RZ 7 Patraska – Strážov, délka 10.21 km
Roman Kresta dokázal vyřešit problém s poškozeným kolem a na poslední rychlostní zkoušce dnešního dne porazil Václava Pecha o téměř čtyři vteřiny. Rozestup mezi oběma hlavními favority soutěže je po prvním dni dvacet vteřin a dá se očekávat, že zítra si oba soupeři nic nedarují. Třetí čas sice zajel Pavel Valoušek, ten je však po chybě z předešlé etapy mezi posledními bez šance na jakýkoliv úspěch. Před startem zkoušky odstoupil z desáté pozice Jani Paasonen, jemuž vypověděl službu motor jeho obstarožního Lanceru. Třetí místo v průběžném pořadí patří Hermannu Gassnerovi, který sice na vedoucí dvojici rychlostí zdaleka nestačil, ale dokázal jet stabilně a bez chyb, takže je jeho ztráta docela malá. Čtvrý je Václav Arazim, pátý s již o poznání větší ztrátou Karel Trojan a šestý Jan Štěpánek s nejúspěšnější Imprezou. Karel Peták vede po prvním dnu mezi „áčky“ o více než minutu před Lubomírem Minaříkem.