25. IQ Jänner Rallye – 2. etapa live

RZ 18: Pech vítězem soutěže (aktualizováno 18:06)

V sobotu poračuje první podnik letošního MMČR v rely. Pavel Valoušek i Aaron Burkart, kteří včera v poslední erzetě chybovali, se opět postavili na start, naopak Stiga Blomqvista, Achima Mörtla a Krisztiana Hidega už dnes diváci závodit neuvidí.RZ 12 Pierbach – Mötlas, délka 16.99 km
Dnešní etapa začala velmi špatně pro jednoho z favoritů Raimunda Baumschlagera, který díky problémům s převodovkou ztratil téměř 10 minut a následně odstoupil. Vojtěch Štajf opravoval kolo a klesl na třinácté místo. Na čele nic nového, opět zvítězil Václav Pech, jen těsně za ním skončil Pavel Valoušek, který je i přes včerejší chybu na 8. pozici celkového pořadí. Druhé místo patří naprosto bezpečně Hermannu Gassnerovi, který ztrácí přes minutu na Pecha a na třetího Wittmanna má k dobru dvě minuty. O čtvrté místo vedou boj Václav Arazim a Josef Semerád, kteří mají nyní úplně stejný čas. Za nimi pak bojuje a Karel Trojan, a Johannes Keferböck, za něž se asi zanedlouho dotáhne Pavel Valoušek. Celá první osmička má Lancery, až devátá je první Impreza řízená Janem Štěpánkem. V kategorii A6 vládne po včerejší havárii Aarona Burkarta Jaromír Tarabus před Josefem Petákem.RZ13 Arena – haih, délka 22.37 km
Navzdory včerejší nehodě opět nasadil Pavel Valoušek vysoké tempo a se slušným náskokem zvítězil v druhé dnešní erzetě. Celkově se posunul na sedmé místo před Johannese Keferböcka a za chvíli asi přeskočí i Karla Trojana. Šance, že by se dokázal zapojit do boje o 4. místo, kde má nyní navrch Josef Semerád před Václavem Arazimem, stále existuje. Jezdci na prvních třech místech mají své pozice víceméně jisté a neriskují, přesto všichni zajely časy mezi 2. a 4. místem. Své druhé vítězství ve třídě A6 si připsal Antonín Tlusťák, celkově se však nic nemění, rozestupy jsou zde příliš velké. RZ14 Pierbach – Mötlas, délka 16.99 km
Pavel Valoušek dokázal zvítězit v další rychlostní zkoušce a posunul se dle očekávání před Karla Trojana. Na dalších místech dojeli Václav Pech a Hermann Gassner, kteří se již nikam moc neženou a hlídají si své pozice. Josef Semerád se opět vzdálil Václavu Arazimovi a pokud své tempo udrží, neměl by o 4. pozici přijít. Josef Peták byl nejrychlejší mezi vozy skupiny A6 a trošku se přiblíži vedoucímu Jaromírovi tarabusovi, na kterého však stále ztrácí 38 vteřin.RZ13 Arena – haih, délka 22.37 km
Dneska poprvé dokázal zvítězit Hermann Gassner, za ním dojeli Franz Wittmann a Václav Pech. Pavel Valoušek tentokrát zajel až 6. čas. K jediné změně v první desítce došlo na na 9. a 10. místě, když Jan Štěpánek překonal Riku Tahka. Ve třídě A6 stáhl Josef Peták na Jaromíra Tarabuse dalších 8 sekund, Antonín Tlusťák dojel mezi nimi. V posledních erzetách nemůže chytit tempo Aaron Burkart, který dojel až čtvrtý.RZ16 Gutau – Aistall, délka 28.87 km
V 16. rychlostní zkoušce vzaly za své naděje Josefa Semeráda, který do té doby udržoval nikým příliš neohrožován čtvrté místo. Vítězem se stal opět Pavel Valoušek, který výrazně stáhl náskok Václava Arazima a má velkou šanci obsadit tak navzdory včerejší havárii 4. pozici. Vedoucí trojice bez potíží kontroluje své pozice, nestane-li se něco nečekaného, tak by zde nemělo dojít ke změně. Riku Tahko zajel 5. čas a vrací se před Jana Štěpánka na 8. příčku, Vojtěch Štajf přeskočil Petera Gavláka a je desátý. Ve skupině A6 těsně porazil Aaron Burkart Jaromíra Tarabuse, Peták ale ztratil půl minuty a definitivně tak zřejmě přišel o šanci na vítězství ve třídě.RZ17 Freistadt – Trölsberg, délka 9.23 km
Ani v předposlední erzetě jsme se nedočkali změny a Pavel Valoušek opět zvítězil, čímž se dotáhl těsně za záda Václava Arazima. Vše nasvědčuje tomu, že jsou stupně vítězů již jasně dané, ale zbývá ještě jedna téměř třicetikilometrová zkouška. Riku Tahko svým třetím časem opět odskočil Jan Štěpánkovi a zdá se, že má v závěru navrch. Jaromír Tarabus již neriskuje a dojídí čtvrtý ve skupině A6 a míří tak za triumfem v této kategorii. Nejrychlejší čas v této erzetě zajel Josef Peták, o jenž má druhé místo ve třídě také téměř jisté.RZ16 Gutau – Aistall, délka 28.87 km
Václav Pech se stal suverénním vítězem 25. ročníku IQ Jänner Rallye. Na stupních vítězů jej doprovodí Hermann Gassner a Franz Wittmann. Díky vítězství na poslední erzetě o téměř deset vteřin se na 4. pozici dostává nejrychlejší muž dnešní etapy Pavel Valoušek, na Václava Arazima zbylo 5. místo. K žádné další změně v první desítce již nedošlo. Ve skupině A6 si pro vítězství dojel Jaromír Tarabus (celkově 13.) před Josefem Petákem a Antonínem Tlusťákem. Aaron Burkart sice vyhrál poslední RZ, ale k posunu ze 4. pozice mu to po včerejší havárii nestačilo. Mezi historickými automobily zvítězil Christopf Klausner s Audi Quattro Coupe (celkově 21.), v kategorii A5 vyhrál Jaroslav Kopelent s Felicií (29.), jemuž pomohla chyba Jana Sýkry v předposlední erzetě, a mezi vozy N2 byl nejlepší Jiří Trojan na VW Polo (32.) Zajímavá situace nastala ve třídách N3 a N1, kde vedoucí závodníci Josef Šilha a Jan Jindrle odstoupili v poslední erzetě, takže vítězství v N3 spadlo do klína Martinu Radovi na Alfě Romei 147 (celkově 40. místo) a ve skupině N1 nikdo nedokončil.Celkové pořadí – top 10:p.JezdecNárodnostVůzZtráta1.Václav Pech Česká rep.Mitsubishi Lancer Evo IX 2.Hemann Gassner NěmeckoMitsubishi Lancer Evo IX+1:44,73.Franz Whittmann RakouskoMitsubishi Lancer Evo VIII+3:18,44.Pavel Valoušek Česká rep.Mitsubishi Lancer Evo VIII+5:03,25.Václav Arazim Česká rep.Mitsubishi Lancer Evo IX+5:42,16.Karel Trojan Česká rep.Mitsubishi Lancer Evo IX+6:28,47.Johan. Keferböck RakouskoMitsubishi Lancer Evo VI+7:40,28.Tahko Riku FinskoMitsubishi Lancer Evo IX+8:29,49.Jan Štěpánek Česká rep.Subaru Impreza STi+8:42,010.Vojtěch Štajf Česká rep.Subaru Impreza STi+10:11,6