Týmům Renault a McLaren se v roce 2005 finančně dařilo

McLaren se dostal ze ztráty.

Rok 2005 byl pro týmy Renault a McLaren úspěšnou sezónou. Umístily se první a druhý v poháru konstruktérů. Úspěchy sklidily nejen na trati, ale i mimo ni.

Renault navýšil svůj obrat o 27% na 120 miliónů liber, především díky novým sponzorským smlouvám jako například se španělskou pojišťovací společností Mutua Madrileňa a s bonusy od sponzorů za dosažené výsledky. Tým také patnáctinásobně zvýšil prodej svého zboží bez ohledu na tržby z tohoto obchodu a také bez ohledu na další sponzorské dohody.

Obrat francouzského týmu neodráží masivní investice automobilky do motorů, které se odhadují na 60 miliónů liber. Ředitelé Renaultu totiž nevěří, že je možné sestavit seriózní rozpočtový návrh nákladů za předpokladu, že se týmu daří v šampionátu vyhrávat.

Zisk Renaultu dosáhl v roce 2005 3.6 miliónů liber, což je nárůst o 31%. Aby byl tým konkurenceschopný, navýšil provozní náklady o 28% a množství zaměstnanců o 10%.

Hlavní otázkou stále zůstává budoucnost týmu ve formuli 1. Je všeobecně známo, že stejná otázka hrála roli v rozhodování Fernanda Alonsa, který podepsal dohodu s týmem McLaren s platností od roku 2007.

Pochybnosti nad setrváním Renaultu ve sportu ale byly rozptýleny při prezentaci vozu R26, kdy Carlos Ghosn, prezident a výkonný ředitel Renaultu, sdělil, že jeho společnost zůstane ve formuli 1 tak dlouho, dokud bude konkurenceschopná, dokud bude sport dobrou podívanou a dokud bude nabízet dobrou příležitostí pro návratnost investic. Obhajoba titulu v roce 2006 určitě bude korespondovat s Ghosnovými představami o setrvání.

Mateřská společnost týmu McLaren, McLaren Group, zaznamenala podle účetních souborů britské společnosti Companies House zisk z loňského roku téměř 23 miliónů dolarů. Pod vedením šéfa týmu, Rona Dennise, byla společnost v roce 2004 ve ztrátě 2 milióny dolarů. Prodej více než 1000 sportovních vozů Mercedes-Benz SLR se určitě podílel na růstu společnosti. Celkový obrat se zvýšil na 422 miliónů dolarů z 406 milónů v roce 2004 a z 297 miliónů v roce 2003. Z pohledu těchto čísel hodnotí Dennis rok 2005 jako excelentní, přestože se nepodařilo dosáhnout na žádný z mistrovských titulů.

Petr Kříž

15.11.2006 1:40

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist