Räikkönen zvítězil před dvojicí Renaultů [Aktualizováno]

GP Japonska - závod

Kimi Räikkönen se v Grand Prix Japonska dokázal famózně probít z chvostu startovního pole až na konečné první místo. Fin přitom v posledním kole připravil o vítězství pilota stáje Renault Giancarla Fisichellu. Fisichella měl díky deštivé kvalifikaci otevřenou cestu k vítězství v závodě. Jeho Renault se totiž postavil na startu na třetí místo, zatímco jeho týmový kolega a oba jezdci stáje McLaren startovali až z chvostu startovního pole. Alonso startující ze šestnácté příčky si dojel pro třetí místo a získal své již letošní čtrnácté umístění na stupních vítězů. Juan Pablo Montoya měl hned v úvodu závodu kolizi a na konci prvního kola pro něj závod skončil. To znamenalo dobrou zprávu pro Renault bojující s McLarenem o vítězství v MS konstruktérů. První místo Räikkönena a čtrnáct bodů pro Renault znamená, že se francouzská stáj závod před koncem sezóny posunula o dva body před svého konkurenta z Wokingu. Mark Webber dokázal zvítězit v minisouboji s Jensonem Butonem. Australan poté, co v kvalifikaci dojel jako sedmý, dovezl svůj Williams na čtvrtém místě. Button se musel po druhých zastávkách v boxech sklonit před Webberem a nakonec dojel pátý.  David Coulthard s Red Bullem obsadil šesté místo, následován Michaelem Schumacherem. Němec během závodu svedl souboj s Fernandem Alonsem a  bitvu s Kimim Räikkönenem. S blížícím se koncem závodu však již Michael ztrácel. Z pole position startující Ralf Schumacher si sice po startu udržel první příčku, jeho Toyota však vezla málo paliva a Němec se nakonec propadl až na osmé místo. ——-Po startu si Ralf Schumacher udržel vedení, zatímco Button přenechal svou druhou příčku Fisichellovi. David Coulthard získal na startu dvě příčky a prosmýkl se na čtvrté místo.  Před domácím publikem jedoucí Takuma Sato byl v první zatáčce široký a málem došlo ke kolizi s Rubensem Barrichellem. Oba vozy jely dlouho bezpečnostní zónou. Brazilec na to doplatil proražením pneumatiky a výletním tempem zamířil ke svým mechanikům. Michael Schumacher na startu poskočil ze čtrnáctého místa na sedmé. Alonso si polepšil ze šestnácté příčky na osmou. Räikkönen se posunul ze sedmnáctého místa na dvanácté. Na konci prvního kola byl Montoya příliš široký, skončil v bariéře a zcela zdemoloval levou stranu svého McLarenu. Na trať vyjel vzápětí zpomalovací vůz, díky čemuž dokázal Barrichello opět dohnat startovní pole. V sedmém kole byl závod opět restartován. Ralf Schumacher si i po restartu udržel vedení, Michael Schumacher předjel Christiana Kliena a posunul se již na šesté místo.  Alonso byl při pokusu o předjetí Kliena příliš široký, ale napodruhé pilota Red Bullu předjel. Antonio Pizzonia bojující u angažmá u Williamsu dostal v desátém kole smyk a skončil ve štěrku. Závod skončil vzápětí i pro Jarna Trulliho, kterého při pokusu o předjetí sestřelil  agresivně jedoucí Takuma Sato. Japonec byl schopen pokračovat.  Ralf Schumacher zajel z prvního místa k první zastávce v boxech již ve třináctém kole a propadl se na deváté místo. Fisichella se ujal vedení a začal ujíždět Buttonovi. Michael Schumacher se bránil útokům ze strany Mistra světa Fernanda Alonsa. Španěl jej nakonec famózně předjel ve dvacátém kole v zatáčce 130R.  Poté, co se před Schumachera dostal Alonso na něj začal vyvíjet tlak Räikkönen. Kimi se snažil předjet Němce všude možně, ale Michael odolával. Oba přijeli ke svým mechanikům současně ve dvacátém šestém kole, z boxů však vyjeli v nezměněném pořadí. Po dvou kolech již však bylo vše jinak, poté co se Räikkönen přes Schumachera dostal. Němec se poté dostal do souboje s Alonsem, který předtím předjel Coultharda. Španěl předjel Michaela bez problémů na cílové rovince.. Auto Christijana Alberse začalo během druhé zastávky v boxech hořet. Mechanici Minardi monopost uhasili. Räikkönen dokázal vydržet na trati velmi dlouho a zajížděl skvělé časy. Na konci čtyřicátého pátého kola zamířil Kimi k druhé zastávce v boxech a na trať vyjel druhý se ztrátou 5,4 sekundy na vedoucího Fisichellu. O třetí místo bojoval Alonso s Webberem, poté co se oba během druhých zastávek v boxech dostali před Buttona.. Alonso předjel ve čtyřicátém osmém kole Webbera a byl rázem třetí, zatímco Räikkönen doháněl Fisichellu. Fin po trati doslova létal a s každou zatáčkou se svému soupeři přibližoval, aby jej nakonec v první zatáčce posledního kola předjel. V garáži McLarenu zavládlo nadšení.Aktualizované výsledky závodu (text: Tomáš Richtr)Jacques Villeneuve dostal trest 25 vteřin za to, že zavinil vyřazení Juana Pabla Montoyi z Velké ceny Japonska. Montoyovo vypadnutí stálo McLaren průběžnou první příčku v Poháru konstruktérů, nyní před závěrečným závodem na Renault ztrácí dva body. Komisaři došli toho názoru, že pilot Sauberu vyhnal Montoyu z dráhy, na dráhu musel safety car. Penalizace znamená, že Villeneuve v celkovém pořadí spadl z 11. na 12. místo.Villeneuvova penalizace nebyla jedinou, Takuma Sato byl diskvalifikován z výsledků Velké ceny Japonska úplně, a to konkrétně za své počínání, které vedlo ke kolizi s Jarnem Trullim.p.JezdecTýmČas1. K.Räikkönen McLarenM1h29:02.2122. G.Fisichella RenaultM+ 1.6333. F.Alonso RenaultM+ 17.4564. M.Webber WilliamsM+ 22.2745. J.Button BARM+ 29.5076. D.Coulthard Red BullM+ 31.6017. M.Schumacher FerrariB+ 33.8798. R.Schumacher ToyotaM+ 49.5489. C.Klien Red BullM+ 51.92510. F.Massa SauberM+ 57.50911. R.Barrichello FerrariB+ 1:00.63312. J.Villeneuve SauberM+ 1:23.22113. T.Monteiro JordanB+ 1 kolo14. R.Doornbos MinardiB+ 2 kola15. N.Karthikeyan JordanB+ 2 kola16. C.Albers MinardiB+ 4 kolaNeklasifikováni (Sato diskvalifikován)p.JezdecTýmV kole1. A.Pizzonia WilliamsM102. J.Trulli ToyotaM103. J.P.Montoya McLarenM14. T.Sato BARMDQ