Montoya si dojel pro své první vítězství v McLarenu!

Grand Prix Velké Británie - závod

Na Fernanda Alonsa to opět nestačilo a Kimi Räikkönen ztratil v boji o titul další dva body, přesto to nemůže zastínit skvělý výkon jeho a týmového kolegy Juana Pabla Montoyi, který si dojel pro své první vítězství v McLarenu! Kimi Räikkönen dojel třetí po startu ze dvanáctého místa za druhým Fernandem Alonsem.

Na startu samotného závodu se jeho ředitel Charlie Whiting dopustil možná drobné chyby, protože těsně před nájezdem na startovní rošt zhasnul motor BARu Takumy Sata a zůstal stát uprostřed trati. V takových situacích je podle nových pravidel možné zahájit další zaváděcí kolo, ale Whiting dal přednost startu závodu a  následnému výjezdu safety caru.

Skvěle odstartoval Juan Pablo Montoya, ze třetího místa se dostal do vedení závodu po krásném souboji s Fernandem Alonsem, Jenson Button při startu z první řady jen přihlížel. Perfektní start měl také Kimi Räikkönen, které se dostal rychle na osmé místo, ale zůstal za Michaelem Schumacherem. Mezi Trullim na šestém a Fisichellou na pátém místě se hned vytvořila mezera, Christian Klien na dvanáctém místě znepříjemňoval život Webberovi před sebou, ale udělal chybu a dostal se před něj Nick Heidfeld.

Montoya si musel Alonsa pečlivě hlídat, protože Španěl zajížděl nejrychlejší kola a Kolumbijcův náskok stahoval, ze závodu v té době odstoupil Narian Karthikeyan s jordanem a Christian Klien zajel jako první do boxů.

Juan Pablo Montoya pak zajel dvě kola pod 1:22,000 a zase se Alonsovi trochu vzdálil, což se měnilo s jezdci o kolo zpět – vývoj dalšího souboje měly tedy nastínit první zastávky v boxech.

Do nich oba jezdci zajeli s odstupem jediného kola a i když byl Montoya v boxech rychlejší a Alonsovi nepřáli jezdci o kolo zpět, na nájezdu na trať byli vedle sebe, načež Montoya těsně uhájil. Alonso ale na něj vyvíjel silný nátlak, načež jej překvalil skvělým předjížděcím manévrem Kimi Räikkönen, který měl lehký vůz a Montoyovi trochu pomohl. Fin zajel do boxů hned vápětí a Montoya měl náskok 2,5 vteřiny.

Svou pozdější zastávkou se dostal na třetí místo Giancarlo Fisichella, Kimi Räikkönen získal dvě místa a dostal se na šesté před M. Schumachera a Jarna Trulliho, Jenson Button spadl ze třetího na čtvrté. V průběhu prvních zastávek ještě Jacques Villeneuve agresívně ale čistě předjel Davida Coultharda. Montoya se dokázal Alonsovi vzdalovat a v polovině závodu měl náskok 4,3 vteřiny.

Rubens Barrichello jel na tři zastávky a ke druhé zajel na konci 32. kola. Do souboje o první příčky výrazně promluvili jezdci o kolo zpět Christian Klien, Jacques Villeneuve a Nick Heidfeld, Räikkönen doslova létal (a potvrzoval nejen formu vozu ale i svou) a velmi rychle stahoval třetího Jensona Buttona. Montoya se jako první dostal pod 1:21,000 a získal náskok šesti vteřin na Alonsa.

Räikkönen Buttona dojel, ale s dnešními vozy formule 1 se špatně jezdí v závěsu a Fin za ním zůstal do doby, než britský hrdina zajel do boxů ke druhé zastávce na konci 43. kola. Alonso na Montoyu ztrácel sedm vteřin, třetí Fisichella přes deset vteřin. Räikkönen byl za Montoyou 21 vteřin a za Alonsem 14 vteřin.

Montoya zajel do boxů jako první na konci 44. kola. Alonso se dostal za desátého Trulliho, což mu v této době nehrálo do karet, ale dostal se před něj, Räikkönen zajel do boxů kolo po Montoyovi a byl tam i (potřetí) Barrichello ze sedmého místa. Fisichella zajel do boxů na konci 45. kola a aby se Italův závod náhodou neobešel bez nějakého smolného okamžiku, zhasnul mu motor! Toho využil Räikkönen a posunul se právě před Fisichellu na třetí místo, do boxů ale musel ještě Alonso.

Ten tam zajel na konci 49. kola a přes velmi rychlou zastávku zůstal Montoya na čele. Alonso byl druhý s odstupem necelých dvou vteřin, Räikkönen za ním s odstupem 16,5 vteřiny před Fisichellou, Jensonem Buttonem, jezdci Ferrari Schumacherem a Barrichellem a jezdci Toyoty Ralfem a Trullim.

V té době byl zatím jediný vůz mimo závod, kterým byl Karthikeyanův jordan, na další týmy tak nezbývaly body – mezi nimi Williams, Sauber a Red Bull.

Alonso si nechtěl nechat šanci na vítězství vzít a opět Montoyu stahoval, tentokrát na méně jak jednu vteřinu. Ovšem Renault dal najevo, že pro něj není Montoya důležitý a navýšení náskoku v boji o dva body se počítá. Räikkönenovo poslední kolo bylo vůbec nejrychlejší v celém závodě.

Stejně jako v roce 2001, kdy Montoya získal svůj první triumf ve Williamsu, nemohl okusit chuť šampaňského, neboť stejně jako před čtyřmi lety i tentokrát jeho vítězství doprovázely chmury v důsledku teroristických útoků v Londýně – v roce 2001 to bylo v důsledku útoků na USA.

Další závod se jede za 14 dní na Hockenheimringu.

Výsledky závodu

p.  Jezdec Tým    Čas/Kolo 1.  J.P.Montoya  McLaren M 1h24:29.588 2.  F.Alonso  Renault M + 2.739 3.  K.Räikkönen  McLaren M + 14.436 4.  G.Fisichella  Renault M + 17.914 5.  J.Button  BAR M + 40.264 6.  M.Schumacher  Ferrari B + 1:15.322 7.  R.Barrichello  Ferrari B + 1:16.567 8.  R.Schumacher  Toyota M + 1:19.212 9.  J.Trulli  Toyota M + 1:20.851 10.  F.Massa  Sauber M + 1 kolo 11.  M.Webber  Williams M + 1 kolo 12.  N.Heidfeld  Williams M + 1 kolo 13.  D.Coulthard  Red Bull M + 1 kolo 14.  J.Villeneuve  Sauber M + 1 kolo 15.  C.Klien  Red Bull M + 1 kolo 16.  T.Sato  BAR M + 2 kola 17.  T.Monteiro  Jordan B + 2 kola 18.  C.Albers  Minardi B + 3 kola 19.  P.Friesacher  Minardi B + 4 kola NC  N.Karthikeyan  Jordan B kolo 11