Flavio Briatore: „Ve Formuli 1 potřebujeme demokracii.“

K navrhovaným technickým změnám se týmy staví vesměs pozitivně, ale k jejich prosazení vede trnitá cesta.

Několik dnů před konáním Velké ceny Španělska se ve Formuli 1 objevují pozoruhodné dozvuky poslední velké schůzky šéfů týmů a FIA, která se konala na začátku týdne v Monaku. Zásadní povahu jednání stvrdil svou přítomností i Bernie Ecclestone, majitel komerčních práv F1.

Předmětem jednání byl návrh FIA k převratným technickým změnám, zaměřený na snížení nákladů, který má vést ke zrovnoprávnění menších týmů a možná i ke vstupu nových týmů do Formule 1.

V této souvislosti se dnes mluví především o týmu Arden z Formule 3000, který o této možnosti otevřeně hovoří, ale podmiňuje jí právě snížením výdajů, které jsou v současnosti přímo astronomické. Několikasetmilionové rozpočty (v dolarech) na jednu sezónu nejsou výjimkou a skupina sponzorů, které to zčásti platí, není bohužel nafukovací.

Flavio Briatore, fešácký šéf týmu Renault, se sám již dlouhou řadu let počítá ke skalním zastáncům snižování výdajů, ale na druhou stranu přiznává, že v současné konstelaci je jakákoli změna pravidel velmi zdlouhavá.

„Na prvním místě by měli být fanoušci,“ říká. „Zaslouží si lepší závody a poslední schůzka byla v tomto ohledu nejlepší za posledních čtrnáct let. Podle mě je jim jedno, jestli mají motory objem tři litry nebo 1,9 l, zajímají je hlavně souboje řidičů. Chtějí vidět opravdový závod.“

Vzhledem k pravidlům hlasování se však obává, že to nepůjde tak rychle, jak si to představuje FIA. Pokud má dnes nějaké rozhodnutí projít, k jeho schválení je nutný jednohlasný souhlas všech týmů.

„S tím pravidlem o stoprocentní shodě se k ničemu nedobereme. Ve Formuli 1 se s tím pereme už deset let, ale je těžké něco schválit, když k tomu potřebujete 100% hlasů. Je třeba zavést pravidlo většiny – 51 procent pro schválení, 49 proti. Tomu se říká demokracie.“

redakce autoweb.cz

7.5.2004 12:54

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist