Závodní okruhy hezky pohromadě: Je Nordschleife opravdu nejdelší?

Nordschleife patří mezi nekorunované královny závodních okruhů. Ve srovnání s jedním britským závodištěm je ovšem docela titěrná.

Severní smyčka Nürburgringu je považována za nejdelší, nejnebezpečnější a nejkrásnější okruh na světě. Zatímco krása a nebezpečnost jsou ryze subjektivní měřítka, délku můžeme jednoduše změřit a porovnávat. Jak to tedy ve skutečnosti je? Vlastně záleží na definici závodního okruhu.

Pokud budeme počítat s uzavřenými závodišti, pak Zelené peklo s délkou 20,8 km skutečně je nejdelší tratí na světě, přestože si do jisté míry drží status veřejné silnice. Ovšem kdykoliv a bez poplatku se na Nordschleife neprojedete, takže ji můžeme považovat za uzavřený okruh.

Oproti závodním tratím na veřejných silnicích je však Nürburgring slabý čajíček. Třeba trasa závodu Targa Florio, která tvoří spojený okruh, měří okolo 72 km a v dřívějších dobách měla dokonce 148 km. Extrémním případem je potom závod Mille Miglia, který měří, jak název napovídá, 1 000 mil. Trasa závodu se však rok od roku mění a závodí se v částečně omezeném provozu.

Za zmínku stojí ještě jeden pozoruhodný „závodní okruh“ – Snaefell Mountain Course. Pokud vám tento název nic neříká, takto se oficiálně jmenuje změť veřejných silnic závodu Tourist Trophy na Isle of Man dlouhá 60,7 km. Podívejte se na srovnávací mapu ve velkém rozlišení a neuvěříte, jak je Nordschleife ve skutečnosti „titěrná“.

>>> Mapa ve velkém rozlišení <<<

.

6.4.2017 5:00| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist