zastavovani-vozidel-352x198.jpg

Zastavování vozidel

poradna

Způsoby zastavování vozidel a problematika toho, kdo je oprávněn vozidla zastavovat, patří mezi časté předměty dotazů a proto se jim bude věnovat následující článek.

Diskuze

13 komentářů

  VM

  Jestli tomu dobře rozumím, tak obecní policie může zastavovat pouze před přechodem pro chodce a nikde jinde v obci ne ?

  aaabbb

  Rozumis tomu spatne. Precti si to znovu a poradne

  Machy

  Myslím si,že je vhodné zastavit vozidlo, když na vozidle v barvách Policie ČR je dána výzva k zastavení za použití modrého majáku doplněného zvukovým signálem. Vězte, že to policista ocení(aspoň ten slušnější). Není to odkoukáno z amerických filmů, jak píše autor poradny, je to pouze o bezpečnosti policisty, neboť zastavení kontrolovaného vozidla zezadu je bezpečnější. Druhá věc je, že organizace PČR nemá na majáky vybavené se STOP na obě strany

  osobne

  Podle zákona musí řidič zastavit vozidlo i pouze když za ním blikají modré majáky. Řidič je totiž dle zákona povinen umožnit vozidlu se zapnutými modrými majáky bezpečný a plynulý půjezd a je-li to nutné, je k tomu povinen i zastavit vozidlo, takže pokud ho policejní vozidlo nepředjede, tak musí své vozidlo zastavit.

  Mirek

  Pěkná blbost pane policisto. je fakt, že v Americe takto zastavují kvůli své bezpečnosti. Ovšem na úrovni kriminality USA naštěstí ještě nejsme. U nás se to dělá z čisté frajeřiny. Takže je sice mojí povinností zastavit, když se blíží blikající modrý VRZ, ovšem jakmile za mnou zastaví a vystoupí, mohu klidně odjet. Druhá věc je, že si tím toho frajera jen proti sobě poštvu a vzápětí mě zastaví zákonným způsobem a "vychutná" si mě.

  Petr PP

  Takže vlastně ta "blbost" zas takovou blbostí není 🙂

  Mirek

  Mám-li v pořádku auto, nejsem pod "vlivem", pokud nikde nespěchám a snesu trochu připitomělé arogance, mohu klidně provést, co popisuji výše. Je jen na mě, jak dokážu toho frajera zpracovat a otočit situaci tak, že bude odjíždět rád, že nemá na krku přestupek nebo i zneužití pravomoci. Za co? Za to, že mě bezdůvodně donutil zastavit bezdůvodně zaplým majákem. V lepším případě je bezdůvodný maják přastupkem, pokud by mi tím, že mě bezdůvodně zdržel způsobil škodu, je to zneužití pravomoci.

  Roman Zápotocký

  Proč se hádat?

  Pokud nebliká červené STOP, zřejmě jedou k zásahu, tak jim umožním jet – uhnu, ale nejsem povinnen zastavit.

  Signál k zastavení je vystrčený terč, vystrčená kývající paže a nebo rozvícená baterka červeného světla.

  vlada

  anebo jestliže řidič vozidla nebo přepravovaná osoba je podezřelá ze spáchání přestupku týkajícího se bezpečnosti silničního provozu,…to tedy znamená že obecní policie mne zastaví jen pro kontrolu dokladů, vše ostatní je v pořádku, pak to je neoprávněné zastavení, chápu-li výklad vyhlášky správně.V opačném případě jsme podezřelí všichni a pořád?

  kubos

  Strážník nemůže zastavit vozidlo jen tak pro srandu. Řidič, nebo přepravovaná osoba jednoduše musí něco provést, t.j.většinou se jedná o řidiče – vyjíždět ze zákazu,předjíždět nedovoleně… nebo -telefonovat, nebýt připoután, vyhodit něco z jedoucího vozu( i spolujezdec),nebo když vůz jede podezřele riskantně, či naopak podezřele opatrně, je zde podezření z řízení pod vlivem…

  e.policeman

  ..pokud je řidič vozidla nebo přepravovaná osoba PODEZŘELÁ ze spáchání ….

  Takhle to je

  pavel

  Co se týká vaší připomínky k tomu, že modrá světla doplněná majákem nejsou signálem k tomu, aby řidič umožnil bezpečné předjetí vám chci řici, že se mýlíte. V zák. č. 361/2000 Sb. je v § 41 odst. 7 uvedeno :(7) Řidiči ostatních vozidel musí vozidlům s právem přednostní jízdy a vozidlům jimi doprovázeným umožnit bezpečný a plynulý průjezd, a jestliže je to nutné, i zastavit vozidla na takovém místě, aby jim nepřekážela. Do skupiny tvořené vozidly s právem přednostní jízdy a vozidly jimi doprovázenými se řidiči ostatních vozidel nesmějí zařazovat.

  Z tohoto jednoznačně vyplývá že při použití tohoto signálu musí řidič umožnit plynulý průjezd popř. i zastavit vozidlo ne se s řidičem vozidla s právem přednosti v jízdě honit s odkazem na vaši připomínku, že to není signál k umožnění předjetí.

  Když zastavuje vozidla pracovník dráhy,je oblečen do oděvní součásti výstražné barvy a na hlavě musí mít čepici či přilbu. Návěst k zastavení dává kroužením červeným či žlutým praporkem,v noci červeným světlem.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist