Zastavování prchajících zlodějů motorek pohledem právníka

Je to asi měsíc, co jsem psal článek o případu trestního stíhání policisty, který zablokoval autem cestu ujíždějícímu motorkáři, který do tohoto policejního vozidla narazil a zranil se. Dnes se na tuto problematiku podíváme z trochu jiného úhlu.
titulka-1-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Foto: Dan Brockett

Diskutovanou a rozebíranou pointou pak bylo, jakým způsobem je vůbec možné zastavit prchajícího řidiče motorky, protože každý zásah nebo intervence do jeho řízení nebo kontakt s ním velmi pravděpodobně skončí pádem se všemi riziky na zdraví a/nebo život s tím souvisejícími. Pokud jste můj článek nečetli, vyjádřil jsem svůj názor, podle kterého by následky za zásah proti takovému řidiči motorky měl v zásadě nést řidič sám, protože se všanc takovému riziku dal dobrovolně a odpovědnost by pak měla být na něm.


Ujíždění na motorce a odpovědnost za následky pohledem nezávislého právníka

Protože sám na motorce každý den jezdím a tuto problematiku pravidelně sleduji i v zahraničí, dostal jsem se k článkům, které pojednávaly o velkém množství krádeží motorek a skútrů v Londýně s tím, že se tam motorky a skútry kradou ve velkém, některé zločinecké skupiny se na to specializují atd. Jak jsem z těch článků pochopil, je to pro hlavní město Velké Británie velký problém.

Jak jsem dále porozuměl, situace se dostala tak daleko, že místní policie má specializované jednotky zaměřené na předcházení takovým krádežím a na pronásledování a pátrání po takových pachatelích. Minulý týden jsem ovšem shlédl video, které ukazuje, že místní policie rukavičky odhodila úplně.

Z videa, které je výběrem některých policejních záznamů, je patrné, že tamní policisté už zloděje jen nepronásledují, ale také je cíleně a jako součást policejní taktiky z těch motorek a skútrů „sundávají“. Z článku vyplývá, že se jedná o speciálně proškolené policisty, kteří ten manévr mají patrně natrénovaný tak, aby minimalizovali riziko vzniklé tím, když auto srazí motorku. Faktem je ale, že tato policejní taktika přímé sražení zahrnuje a je vytvořena právě k tomuto účelu. Jak patrno, zloději nebo jejich spolujezdci kolikrát ani nemají helmu, a přesto jdou k zemi.

Nikdo určitě nepochybuje o tom, že to pro ty zloděje představuje riziko, ale efektivní to rozhodně je. O to překvapivější je to, že se tak děje ve Velké Británii, která se zdá být jinak všemi druhy korektnosti dost infikovaná (mezi které obvykle patří i obavy z ublížení tomu, kdo se dobrovolně v riziko takového ublížení vydal např. svým protiprávním jednáním). Asi je zdejší situace tak neudržitelná, že veřejné mínění pochopilo, že tento typ ohleduplnosti vůči pachatelům trestných činů nefunguje.

Každý ať si samozřejmě udělá vlastní názor, nicméně velmi dobře to zapadá do diskuse, která se vedla pod mým shora uvedeným článkem. Je samozřejmě otázka, za jakých podmínek je takové jednání přiměřené. V tom videu shora se jedná jednoznačně o pachatele trestných činů krádeže. Jestli tamní policie postupuje obdobně i vůči těm, kdo „prostě jen nezastaví“, protože jeli rychle, nemají řidičské oprávnění, jsou pod vlivem alkoholu atd., nevím, nicméně vůči těm zlodějům si servítky neberou.

I v našich podmínkách se občas objeví případ prchajícího zloděje motorky a je pravda, že zákon o Policii České republiky zná jako donucovací prostředek „vytlačování vozidlem“, takže obecně by to nebylo vyloučené ani u nás. Pokud to nevyvolává právní pochybnosti z hlediska přiměřenosti v UK, možná by nemuselo ani u nás. Nechci tím tvrdit, že hned tleskám každému sraženému zloději motorky, ale je zjevné, že i v tak konzistentní právní kultuře, jaká platí v UK, je takový postup aplikován.

3.12.2018 2:00| autor: JUDr. Tomáš Beran
Více o tématu: autoskútry

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist