A zase ta Francie! Soud potvrdil, že telefonovat je zakázáno i ve stojícím vozidle

Chápeme, že telefon může být za volantem zdrojem rozptýlení. Tedy za jízdy, kdy se máte věnovat řízení. Nicméně ve Francii nesmíte sáhnout po mobilu ani ve chvílích, kdy svůj vůz zaparkujete u krajnice a aktivujete výstražná světla. Trest je totiž vždy stejný.

Telefonovat za volantem není povoleno prakticky v žádné evropské zemi. Tedy ve chvílích, kdy je vůz v pohybu a vy se máte věnovat především řízení. Ve Francii jsou ale zákony daleko tvrdší, což aktuálně potvrdil i odvolací soud. Na ten se obrátil jeden z motoristů, který byl v dubnu loňského roku pokutován za to, že telefonoval. Nikoliv však během jízdy, svůj vůz předtím zaparkoval u krajnice a dokonce zapnul i výstražná světla.

Právě tato činnost je ovšem ve Francii zakázaná stejně jako telefonování za jízdy, což ovšem málokdo ví. A nejde jen o zbytek Evropské unie, v případě tohoto zákona evidentně tápají i samotní Francouzi. Jelikož se ovšem zlomovému rozsudku dostalo velké pozornosti, můžeme předpokládat, že napříště si již většina z nich dá větší pozor. Ostatně trest za tento přestupek nepochází zrovna z laciného kraje.

I když totiž zastavíte u krajnice a aktivujete výstražná světla, dopouštíte se přestupku, za který budete „odměněni“ pokutou 135 EUR (zhruba 3 450 Kč) a odebráním tří bodů na tři roky. Jde tedy o stejný trest, jaký dostanete i za telefonování za volantem. Že přitom obě činnosti nejsou stejně nebezpečné, asi nemusíme nikterak dodávat. Jenže zákonodárcům věci logické mnohdy nevysvětlíte ani náhodou.

Pokud se tedy do země galského kohouta chystáte, vězte, že pokud usednete za volant, na telefon rovnou zapomeňte (ovšem jen na držení samotného přístroje, na sady hands-free se kontroverzní zákon nevztahuje). Tedy za předpokladu, že nestojíte na místě vyhrazeném k parkování, na veřejném parkovišti nebo na soukromé příjezdové cestě. Kromě toho ještě výjimka souvisí se stavem nouze.

7.2.2018 6:52| autor: Tadeáš Krátil

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist