Zaměstnanci Fordu v Rusku stávkují

Odbory požadují vyšší růst mezd a lepší podmínky, Ford považuje stávku za nezákonnou.

Zaměstnanci automobilky Ford v Petrohradě dnes kvůli stávce přerušili práci. Splnili tak varování z úterý, kdy uvedli, že kvůli neochotě zaměstnavatele zvýšit jim platy zastaví výrobní linky. Zástupci firmy ale tvrdí, že podle soudu je stávka nezákonná, takže zaměstnanci se musí vrátit do práce. „Stávka začala v noci. Noční směna nevyrobila ani jeden vůz. Stávkuje i většina zaměstnanců, kteří přišli na ráno, V tuto chvíli nevyrábíme,“ řekla mluvčí společnosti Ford Russia Jekatěrina Kuliněnková.

Odboráři chtějí vedle příslibu vyšších mezd i lepší pracovní podmínky. Jde jim o srozumitelnější pravidla pro zvyšování mezd, nároku na dovolenou a výplatu sociálního zabezpečení. Továrna automobilky Ford u Petrohradu je v Rusku jednou z největších, kde má kontrolu zahraniční kapitál. Zástupce odborů Alexej Jetmanov agentuře Reuters už v úterý řekl, že pro zahájení stávky se vyslovila většina členské základny.

Ford trvá na tom, že má už dřívější rozhodnutí soudu, který stávku nepovolil, management prý ale bude s odboráři dál jednat. Jetmanov řekl, že stávka bude pokračovat tak dlouho, dokud Ford nenavrhne výraznější zvýšení platů. Automobilka by prý byla ochotna platy zvýšit o 14 až 20 procent, zaměstnanci ale chtějí větší růst. Stávka tak může trvat jen pouhý den, ale takové nekonečně dlouho, řekl Jetmanov.

Pracovníci u výrobních linek si v petrohradském závodě vydělají zpravidla od 13.000 až 19.000 rublů (10.700 až 15.600 Kč) měsíčně, což je na ruské poměry nadprůměrný plat. Pokud se ale platy nezvyšují, reálně je sníží inflace, která v loňském roce dosáhla devíti procent.

autoweb.cz, ČTK

14.2.2007 12:24

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist