Zakáže Evropská unie spalovací motory?

Možná se vám to zdá jako nesmysl, ale o případné ilegalitě našich oblíbených motorů s vnitřním spalováním se jedná už v této chvíli.

Pokud vám vlasy vstávají hrůzou při pomyšlení, že by se váš plechový miláček se starým dobrým pístovým motorem mohl stát obecnou personou non-grata, stíhanou za každou případnou nedělní vyjížďku, možná bude na čase začít se ohlížet po nějaké zemi s vládou, která má dost starostí sama se sebou a tudíž nekecá do života běžnému občanovi.

Tušíte dobře, vítr změn vane opět ze zasedacích místností Evropské Unie, která chce zanedlouho vydat směrnice o drastickém plánu snižování emisí CO2. Do roku 2050 chce totiž snížit produkci kysličníku uhličitého vzniklého dopravou o celých 60%. Součástí plánu je dosáhnout tzv. bezemisní dopravy v městských oblastech, což prakticky znamená vymýcení a zákaz spalovacích motorů a jejich úplné nahražení elektromobily, nebo jinou „čistou“ sortou dopravních prostředků. Za první postupný cíl se dá označit snížení poměru městské dopravy poháněné fosilními palivy na polovinu do roku 2030, tedy do devatenácti let.Pokud se vám to zdá uhozené, nebo v lepším případě mírně nepodložené, nejste sami. Jako první se ozvala automobilka Ford, která se nechala slyšet, že by se ctěná komise měla zabývat spíše dopravními kolapsy způsobenými nedostatečnou infrastrukturou a k otázce postupného snižování spotřeby přistupovat rozumně. Sama automobilka se novým technologiím (včetně elektromobilů) aktivně věnuje, na rozdíl od většiny úředníků ale tuší, že se zavedením nových technologií do každodenního života může být ještě hodně problémů.

Další stranou mince je pak sám fakt, že celý humbuk okolo snižování emisí CO2 za účelem zpomalení globálního oteplování a záchrany ledních medvědů možná nebude tak úplně čistou, nezaujatou a nestrannou aktivitou. A najdou se dokonce i uznávaní vědci, kteří ho označí za největší pseudověděckou lež naší doby. Když se na to podíváte v tomto světle, nějaké směrnice o tom, jak máme nebo nemáme používat své dopravní prostředky za čtyřicet let vypadají skutečně směšně. Zbývá jen doufat, že otevřou oči i lidé na důležitých místech a že nás ten smích postupně nepřejde…

autoweb.cz

30.3.2011 7:20

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist