Žák: Nejlepší je cestování z A do A

Analogicky by se dalo říct, že i cesta může být cíl. Zkrátka, baví vás ještě vůbec jezdit autem jen tak, odněkud někam?

Onehdá se mě někdo zeptal, jaké je nejlepší auto na „takový to vobyčejný ježdění z á do bé“. Odkázal jsem ho tedy na svůj blog o Range Roveru, ale to mě odeslal do temného otvoru mezi dvěma obřími polokoulemi. Tak jsem prohlásil, že tedy Volkswagen Golf. Na to řekl, že si přece nebude kupovat „předraženej koncernovej šmejd“. Nechal jsem ho tedy jezdit bazarovým citroenem a jel se projet emtrojkou.

Vyrazil jsem v sobotu odpoledne z A a dorazil v sobotu večer do… no, také do A. Vlastně jsem jel jen tak, nazdařbůh, bezdůvodně a bez cíle. Prostě jsem se chtěl projet. A mám tak trochu pocit, že se poslední dobou tenhle přístup k automobilu malinko ztrácí. Všichni řeší spotřebu paliva, jak si hlídat spolehlivost dieselu, jak ušetřit za servis, jak si přezout auto svépomocí a jak se nenechat napálit při koupi ojetého auta.

Já to všechno chápu a právě proto pro vás takové články píšeme. Ale mám dojem, že nikoho z vás nezajímá jízda samotná. Nikdo nechcete číst o tom, jak si můžete za volantem auta užívat, že jedete. Jako by vás nezajímalo, čím jedete a proč jedete. Prostě se jen přesouváte jak mravenci s drobkem v kusadlech z A do B, případně C, pokud musíte ještě do nákupního Centra pro ten drobek do kusadel.Už se ani nedivím, že automobilky začínají kašlat na dojem z jízdy jako takové – všichni se jen honí za tím být v B nejrychleji a nejúsporněji. Copak ale není možné přijet zase zpátky do A? Člověku je jedno, že se vrátí o půl hodiny později, než zamýšlel. Pokud tedy vůbec přemýšlel nad nějakým časem návratu. A už tuplem mu bude jedno, jakou mělo jeho auto spotřebu a kolik najelo kilometrů.

Přečtěte si také: Elektronické asistenty z nás dělají horší řidiče
Dneska by si průměrný člověk o auto, ve kterém není ESP, EBD, ABS, EDC, ETC, DST, SDT, VCD, ASR či STB neopřel ani kolo.

Jak se tak bavím s kamarády, zjišťuji, že poslední, kdo k jízdě občas přistupuje podobně jako já, jsou motorkáři. Je jim jedno, kam jedou, na čem jedou, za kolik jedou a kdy dojedou. Hlavní ale je, že prostě jedou. Bez cíle, bez důvodu. Zkrátka, jak se říká, i samotná cesta může být cíl. Nechci nikomu nic vnucovat, ale nevím, jak dlouho si budeme moci tento svobodný pohyb bez smyslu a důvodu, prostě pro radost, užívat…

Dalibor Žák

28.6.2012 8:30| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist