Zájemci o ojetiny jsou stále náročnější

Drtivá většina zájemců o ojetý vůz stále více kouká na výbavu. Například automobily vybavené jen dvojicí airbagů si už dnes hledají kupce hůře, za pár let se jich bude zbavovat jen těžko.

Kdo v dnešní době kupuje ojetý automobil, zpravidla hledí nejen na cenu, rok výroby a počet ujetých kilometrů, ale i na výbavu. Zatímco dříve byla auta s dvojicí airbagů vyhledávaným minimem, nyní už představují spíše standard, se kterým se řada motoristů odmítá spokojit. Stejná je i situace v případě asistenčních systémů – řidiči vyžadují nejen ABS, ale i stabilizační systém, což v minulosti nebylo až tak časté.

Motoristé jsou zkrátka náročnější. Navíc podíl vozidel s širší výbavou na trhu neustále roste. Automobily s chudší výbavou se tak stávají hůře prodejné a tento trend bude s postupem času ještě znatelnější. Kdo tedy dnes hledá ojetý vůz, měl by myslet dopředu a vybírat už dnes tak, aby jej byl schopný za pár let zdárně prodat.


Podle statistik největšího obchodníka s ojetými vozy u nás, společnosti AAA AUTO, ale nejvíce za poslední rok narostl počet ojetých vozidel s denním svícením. Zde prodejce eviduje nárůst o 108,6 %. Avšak i nárůst vozidel s ABS je znatelný, a to o 10,2 % v porovnání s loňským rokem. Automobilů s elektronickým stabilizačním systémem se letos v síti AAA AUTO prodalo o rovných 14 % více než loni.

Naopak pokles je hlášen u prodejů vozidel s jedním či dvěma airbagy, a to o 13,6 %. Automobilů s více jak dvěma airbagy se prodalo o 16,2 % více než v loňském roce. „Při vývoji nových vozů dochází průběžně ke zvyšování stupňů jednotlivých bezpečnostních prvků, a to ať už z hlediska kvality, tak i kvantity. V návaznosti na to se pak bezpečnější vozy postupně dostávají i na trh ojetin,“ říká generální ředitelka AAA AUTO, Karolína Topolová a dodává: „Stále častěji se tak v naší nabídce objevují automobily s více airbagy.“

Tyto statistiky dokládají, jak se trh obměňuje a současně s tím se i zvyšují nároky motoristů. Prodat vozidlo například bez klimatizace nebo jen s dvěma airbagy je tak stále obtížnější a prodejce musí jít zpravidla s cenou citelně dolů. Naopak řidiči nabízející k prodeji automobil s bohatší výbavou mají situaci snadnější. Vozu se zbaví dříve a za lepší cenu.

21.11.2015 11:12| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist