zabaveni-kradenych-vozidel-dobra-vira-kupujiciho-352x198.jpg

Zabavení kradených vozidel, dobrá víra kupujícího

poradna

Nedávno se mne jedna čtenářka ptala na téma týkající se skutečnosti, kdy koupila vozidlo, které se následně ukázalo jako kradené.

Diskuze

2 komentáře

  Integrale

  1. majitel žádný nabývací doklad k vozu nemá, neb jej koupil před 9 lety a mezitím se třikrát stěhoval, přičemž nabývací doklady k autu, tedy zcela zbytná až zbytečná věc, prostě zmizely (pravděpodobně je někde má, ale netuší kde a těžko je najde).
  2. servisní knížku k vozu sice má, ale je nevyplněná, protože ihned po druhé garanční prohlídce začal jezdit k Lojzovi od vedle, protože ten je – na rozdíl od autorizovaného servisu – dobrý diagnostik (vymění vždy jen a právě to, co je potřeba a ne půlku auta), šikula (co odšroubuje zase zpátky zašroubuje a utahne, takže to neupadne po vyjetí z brány servisu)
  3. s autem již 4 roky jezdí jeho zeť, protože pán si koupil v akci nové a tohle nechal k užívání mladým; proto jsou všechny dokumenty na jiné jméno (ME, STK, stvrzenky…).
  4. protože ale mladí dostali služební vůz k neomezenému používání, auto majiteli vrátili a on jej prodává celkem levně, v perfektním stavu, ale přes bazar, aby nemusel nic řešit, zejména nemá náladu na žádné úřady, vyptávání apod.

  Nekoupit, protože vlastnictví není řádně doloženo?

  mzxy

  Bohužel ani zápis v TP není důkazem že kupujeme auto od skutečného vlastník protože podle judikátů NS v Brně není TP dokladem k vlastnictví ale jen něco osvědčuje a registr vozidel není kontinuální evidencí vlastnických vztahů,

  Pokud někdo koupí odcizené auto na kterém došlo ke změně identifikátorů, i v  případě že mu nakonec auto zůstane nebo bude vráceno pro nezájem skutečoého majitele, jde o vozidlo technicky nezpůsobilé podle zákona 56/2001 Sb., paragrafu 37.
  V zákoně 56 se bohužel nepíše co udělat z pohledu evidence s takovým vozidlem. Zákon by měl umožnit takové vozidlo vyřadit z registru, z moci úřední, dočasně nebo trvale. Bohužel v zákoně se tato situace nepopisuje, je absurdní že dnes lze z moci úřední vyřadit tzv. ˇčísté“ auto jen proto, že k němu po dobu 14 nebylo sjednáno povinné ručení, ale odcizené auto, ketrá je v ČR nelegálně, které nebylo nikdy úředne schváleno pro provoz v ČR a má přebouchané VIN vyžadit podle zákona nelze.
  Typický český Bazmekistan.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist