Za malé pivo už body nebudou

Za méně než 0,3 promile alkoholu v krvi už body nedostanete, pokutě se ale nevyhnete. A městská policie může opět měřit rychlost bez upozornění...

Poslanci v úterý 3. května opět projednávali návrh novely zákona, jíž vrátil s připomínkami senát. Novela byla nakonec schválena a nyní ji dostane k podpisu prezident. Platit má začít v průběhu léta. Novela přináší celou řadu změn. Některé pozitivní, jiné spíše naopak. Za polotovar pak můžeme označit část hovořící o alkoholu v krvi. Do 0,3 promile nebudou hrozit body, ale pokuta 2500 až 20 000 korun ano.

Zastánci zrušení postihu argumentovali tím, že jedno desetistupňové pivo, které se do této hranice vejde, schopnosti řidiče neovlivní. Kromě toho si malý obsah alkoholu v krvi dokáže tělo vyrobit samo. Takže výsledkem je následující vzkaz: jedno pivo vaši pozornost neovlivní, proto vám za něj body nehrozí, ale pokutu dostanete, i když vaši pozornost neovlivní. Zda je v těchto případech pokuta na místě, ať si každý odpoví sám.Proti zrušení postihu hovořila nekázeň řidičů a obavy, aby si to někteří jedinci nevyložili po svém a nejezdili pod vlivem běžně. No, ruku na srdce, páni poslanci, opravdu si myslíte, že někoho s takovým přístupem jakákoli hrozba, ať už bodová nebo finanční zastaví?

Další důležitá úprava zákona se týká měření rychlosti městskou (obecní) policií. Ano tou policií, které bylo nařízeno o měření informovat značkou, protože zcela běžně zneužívala radar k plnění městských a obecních pokladen, když měřila na přehledných úsecích bez okolní zástavby, těsně před značkou konec obce atd. Vypadá to, že se máme opět na co těšit

Důležitého posunu správným směrem se motoristé dočkali v případě malého překročení rychlosti. Pokud se tak stane v obci a to nejvýše o 5 km/h nebo mimo obec maximálně o 10 km/h nedostanou body. Pokuta ve výši 1500 Kč až 2500 korun je ale stále nemine.Za překročení rychlosti v obci o více než 5 km/h a méně než 20 km/h dostane řidič 2 body. Stejný příděl jej čeká, pokud pojede mimo obec o více jak 10 km/h rychleji, avšak méně než o 30 km/h.

O bod více bude za překročení těchto hranic. Ale pokud v obci překročíte rychlost o více jak 40 km/h nebo mimo ni o více jak 50 km/h, už to bude za 5 bodů. Výše pokut se přitom ve všech případech má stanovovat podle toho, jak rychle vůz jel.

Nově dostává policie možnost nařídit řidiči návštěvu STK, pokud není dál než 8 km. To přímo otevírá prostor pro úplatky a možnou šikanu, stačí, když se řidič policistovi znelíbí. Policie také nově dostane možnost zadržet na 48 hodin vozidlo, které se účastní tajného závodu.


Zimní pneumatiky budou v zimním období povinné na všech silnicích, na nichž bude sníh, led nebo námraza. Případně na nichž lze vzhledem k povětrnostním podmínkám takového komplikace očekávat. Pokud nebudeme muset jezdit jako letos po „dé-jedničce“ v patnácti stupních nad nulou na zimákách, bude to jistě pozitivní…Novela celkově snižuje počet bodovaných přestupků ze 44 na 27. Zrušení se dočkal například trest za nerozsvícená světla nebo za neoprávněné použití oranžového či modrého majáku. Výsledek vypadá mnohem přijatelněji než původní zákon, ale dokonalý ani z daleka není.

Výhledově do konce roku by mohla pro motoristy nastat další změna. Hovoří se totiž o tom, že by v autolékárničce nemusela být povinně resuscitační maska a leták o poskytování první pomoci. Samozřejmě se na to přichází až teď, když si takto vybavenou lékárnu všichni řidiči už koupili…

autoweb.cz

4.5.2011 7:05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist