Výzva Neplaťte pokuty! opět koluje internetem a radí, jak se vyhnout postihu za rychlou jízdu

Při posuzování daných kauz záleží na správném výkladu zákona. Bylo by mylné spoléhat se na to, že můžete jezdit nepřiměřenou rychlostí, na základě nějaké "právnické fikce."

Je až s podivem, jak tuhý kořínek mají některé mýty, které kolují na internetu. Jedním z nich je tento dokument, který už po internetu koluje opravdu hodně dlouho:

Neplaťte pokuty..!
Víte, že vůbec nemusíte platit pokuty za „přiměřeně“ rychlou jízdu? Taky jsem se to dozvěděla nedávno a řeknu Vám, ze mě mrzí, že jsem těm bídákům zeleným dala peníze za něco na co vůbec nemají ze zákona právo. V zákoně č.361/2000 o pozemních komunikacích je sice napsáno, ze máme povinnost jezdit v obci 50km/hod., na okresce 90 km/hod. a na dálnici max 130 km/hod.. Jenže kluci zelení nás můžou pokutovat jen za přestupek. A v přestupkovém zákoně č. 200/1990 je přestupek definován jako překročeni rychlosti v obci o 30 km/hod a mimo obec o 50 km/hod.

Jo jo, to je ta naše legislativa. Takže, když se fakt budete mírnit a v obci pojedete do 79km/hod, na okresce do 119km/hod a na dálnici do 179 km/hod, tak jim nemusíte dávat nic a místo peněz vyhozených za pokutu zajít radši na zmrzlinu. Ověřovala jsem si to u naší právničky a je to skutečně tak. Opět zase stát spoléhá na to, že neznáme dobře zákony. Jo a kdyby Vám chtěli argumentovat tím, že celá tato věc je ošetřena v nějaké vyhlášce, tak to klidně může být, ale zákon je vyhlášce nadřazen. Tak a mají smůlu. Teď už jen připravit lékárničky, technický stav vozidla, aby si rozčilení „neléčili“ na něčem jiném. Tak a hurá na rychlejší, ale stále bezpečnou jízdu

Opravdu to tam je!!! http://www.e-law.cz/zakony/200_90.txt

§ 22 Přestupky proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu

(1) Přestupku se dopustí ten, kdo a) jako řidič motorového vozidla překročí nejvyšší dovolenou rychlost stanovenou zvláštním zákonem2a) nebo dopravní značkou o více než 30 km/h v obci nebo o 50 km/h mimo obec,…

Koluje opravdu dlouho, protože odkazuje jednak na §22 zákona č. 200/1990 Sb., který byl zrušen k 1. 8. 2011 (dikce daného ustanovení, na které se v dokumentu odkazuje, v zákoně není dokonce už od 1. 8. 2006), a hlavně je v tomto dokumentu odkaz na internetové stránky www.e-law.cz, u nichž je pikantní, že to byly kdysi moje vlastní stránky (ta citace ze zákona je z textu zákona, který jsem tam měl uložený), ale to už je opravdu hodně dávno – nejméně 10 let.

V každém případě je obsah té informace nesmysl, který neplatil ani před deseti lety, natož dnes a rozhodně doporučuji mu nevěnovat žádnou pozornost a už vůbec ne se podle něj řídit.

I v době, kdy v §22 zákona o přestupcích skutečně existovalo ustanovení, které je v tomto dokumentu citované, tak jakkoli tato citace ze zákona je správná, pak závěry, které autor toho dokumentu na jeho základě činí, jsou naprosto nesprávné, protože zapomíná na další ustanovení tohoto zákona, která jsou důležitá.

Systematicky byly totiž přestupky rozděleny do několika kategorií, podobně jako je tomu dnes.

Závažnějším přestupkem pak bylo vyšší překročení rychlosti citované v tomto dokumentu, ale současně přestupkem vždy bylo i překročení nižší rychlosti, o kterém se už autor dokumentu nezmiňuje. Dikci zákona pak vypadala takto:
„§ 22 Přestupky proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích

(1) Přestupku se dopustí ten, kdo

a) jako řidič motorového vozidla překročí nejvyšší dovolenou rychlost stanovenou zvláštním zákonem2a) nebo dopravní značkou o více než 30 km/h v obci nebo o 50 km/h mimo obec,

f) jiným jednáním, než které je uvedeno pod písmeny a) až e), poruší zvláštní zákon.“

V zákoně tedy sice bylo jako zvláštní skutková podstata zmíněno jen to nejvyšší překročení rychlosti, ale současně všechna ostatní překročení byla zahrnuta pod písm. f) jako jiná porušení zákona č. 361/2000 Sb.

Závěry autora tohoto materiálu jsou tedy nesmysl, který nikdy neplatil a neplatí, takže na ně rozhodně nespoléhejte a pokud možno ten materiál dál ani nešiřte, protože je chybný.

tit. foto: Shutterstock

11.2.2017 9:30| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist