Výstavba jižní trasy R35 prý nejdříve v roce 2014

Krajští úředníci doufají, že zvládnou schválit trasu mezi Vysokým Mýtem a Moravskou Třebovou ještě letos.

První stavební práce na jižní variantě rychlostní komunikace R35 v Pardubickém kraji začnou nejdříve v roce 2014. Krajští úředníci však musí trasu v diskutovaném úseku od Vysokého Mýta do Moravské Třebové připravit už do konce letošního roku. V dalších úsecích, kde přichází v úvahu pouze jedna varianta, se má začít stavět ještě letos, píše Mladá fronta Dnes (MfD) v příloze pro Pardubický kraj.

„Pokud vláda radikálně nezmění způsob financování této silnice, první stavební práce na ní u Vysokého Mýta podle nejoptimističtějších předpovědí začnou v roce 2014. Příprava územního rozhodnutí a stavební řízení pro takovouto stavbu jsou velmi složité,“ řekl MfD krajský radní pro dopravu Ivo Toman. Už v těchto dnech ale přípravě silnice hrozí podle deníku vážné zdržení. Kraj musí do konce letošního roku schválit její trasu do svého územního plánu. Po čtvrtečním jednání krajských zastupitelů musí úředníci připravit ke schválení i jižní trasu dálnice kolem Litomyšle, o které se zatím pouze uvažovalo. „Je to hodně napjaté. K jižní variantě se musí vyjádřit celkem 19 dotčených orgánů státní správy. Pokud se jeden z nich zapře, tak se to asi nestihne. Zatím ale šance je,“ řekl MfD Bohumil Burdych, vedoucí oddělení územního plánování na pardubickém krajském úřadu.

Konec letošního roku je pro přípravu krajského územního plánu velmi důležité datum. Od 1. ledna 2007 totiž platí nový stavební zákon a územní plán by se musel začít projednávat znovu podle mnohem přísnějších pravidel. „Nový stavební zákon by schválení územního oddálil minimálně o dva roky,“ řekl první náměstek hejtmana Roman Línek. K trase se mají vyjádřit například ministerstva dopravy, životního prostředí a pro místní rozvoj, hygienici a státní ochrana přírody. „Abychom mohli na červnové schůzi zastupitelům kraje předložit návrh jižní trasy do územního plánu, musíme k ní mít podle ustanovení stavebního zákona souborné stanovisko dotčených státních orgánů. O to požádáme začátkem tohoto týdne,“ dodal Burdych.

V červnu by měli krajští zastupitelé rozhodnout, která z tras dálnice se bude připravovat do konečné verze územního plánu Pardubického kraje, kterou chtějí do konce prosince schválit. „Tím, že se začalo pracovat na jižní trase, nezabíjíme sever. Pouze vytváříme prostor pro další variantu, která třeba bude průchodnější,“ uvedl Toman.

autoweb.cz, ČTK

24.4.2006 12:55

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist