Jak vyřadit auto z provozu, aby fungovalo jako skleník?

Tentokrát poměrně netradiční dotaz jako téma pro JUDr. Berana, aneb jak legálně předělat auto na pěstírnu ovoce či zeleniny? Ehm, vážně!
sklenik-titulka.jpg Zdroj: archiv redakce

K napsání dnešního článku mne inspiroval dotaz jednoho čtenáře, který se ptal na to, co musí udělat pro to, aby si ze svého auta mohl legálně udělat skleník. Tento dotaz je v zásadě obecnější a míří na to, jestli lze auto používat i k jinému účelu, než je přeprava osob a nákladu a jak to vlastně provést tak, aby to moc nestálo.

Pokud uvažujete o tom, že byste ze svého auta chtěli udělat něco jiného než dopravní prostředek, je to možné za následujících podmínek: Zákon č. 56/2001 Sb. ve svém §12 upravuje tzv. vyřazení silničního vozidla z registru.

O takové vyřazení může bez udání důvodu požádat vlastník předmětného vozidla. S takovou žádostí musí vlastník odevzdat:

  • osvědčení o registraci vozidla
  • registrační značky a
  • předložit technický průkaz k vyznačení tohoto vyřazení.

Po vyřazení může vlastník zrušit i odpovědností pojištění (tzv. povinné ručení), takže vozidlo dále nebude pojištěno a vlastník ušetří na pojistném.

Není asi nutné zdůrazňovat, že takto vyřazené auto bez pojištění a bez značek nesmí na pozemní komunikace, tzn. nesmí ani stát na pozemních komunikacích a musíte jej mít mimo pozemní komunikace. Pokud takto vozidlo vyřadíte z provozu, protože si z něho chcete udělat na zahradě skleník nebo restauraci nebo cokoliv jiného, musíte dále plnit tyto podmínky:

  • zabezpečit vozidlo takovým způsobem, aby neohrožovalo nebo nepoškozovalo životní prostředí (tzn. nesmí vám z něj na zahradě téct olej apod.), a
  • neodstraňovat podstatné části vyřazeného silničního vozidla, zejména karoserii s vyznačeným identifikačním číslem silničního vozidla a motor (tzn. auto nesmíte nijak moc rozebírat, o jeho prodeji na náhradní díly ani nemluvě).

Pokud budete mít takto auto vyřazené déle než 12 měsíců, musíte bezodkladně po uplynutí této lhůty sdělit Registru vozidel, kde auto máte a pro jaký účel ho používáte. Účelem této povinnosti je samozřejmě to, aby se tento postup nezneužíval pro prodej aut na náhradní díly a úřad si to mohl kontrolovat.

Pokud si z auta ale uděláte na zahradě skleník, nic z něj nepoteče, nerozeberete ho a po 12 měsících úřadu nahlásíte, že ho máte doma na zahradě jako skleník, je takový postup legální, a to (za současných podmínek) bez dalšího časového omezení.

 

8.12.2017 5:07

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist