Výměna řidičských průkazů proběhla koncem roku, úspěšná byla jen částečně

Výměna řidičských průkazů měla proběhnout už dávno, přesto ale z poslední provedené statistiky vyplývá, že víc jak desetina vydaných řidičských oprávnění je stále neplatná

Během posledních let došlo k několika povinným výměnám řidičského průkazu, naposledy byla velká výměna načasována na loňský rok, do 31.12.2013 bylo zapotřebí zbavit se průkazů vydaných v časovém intervalu od 1. 1. 2001 do 30. 4. 2004, jejich držitelé byli tedy povinni vyměnit je nejpozději do posledního dne loňského roku, po uplynutí stanovené doby pro jejich výměnu řidičské průkazy pozbyly v souladu s novelou zákona č. 119/2012 Sb platnosti.


Už pár dnů před vánočními svátky pak bylo jasné, že technicky není možné kompletně všechny „prošlé“ průkazy vyměnit, a že do nového roku vstoupí desetitisíce lidí s neplatnými průkazy. A tak se také stalo, například v Praze to bylo zhruba nějakých dvacet tisíc řidičských průkazů a celorepublikově šly počty do desítek tisíc. Ne vždy ale nutně musel být každý průkaz vyměněn, máme zde průkazy lidí, kteří například už neřídí a podobně. Jsou ale také případy, kdy držitel řidičského průkazu prostě nemohl výměnu uskutečnit, například z důvodu dlouhodobé zahraniční táže a podobně.

Policejní auta, kterým (asi) neujedete

  • obrázek1
  • obrázek2
  • obrázek3

Zobrazit všechny fotografie

Co tedy znamená, resp. jaká situace nastává pro držitele neplatného řidičského průkazu, například ve zmiňovaném příkladu, po návratu do Čech? Pokud řidič nedodržel poslední termín výměny, tedy 31.12.2013, pozbyl jeho průkaz platnost. To ale neznamená, že by přišel o řidičské oprávnění v tom smyslu, že musí znovu do autoškoly, to ne. Nemůže řídit, neplatný průkaz neopravňuje k řízení motorových vozidel a řídí-li takový řidič motorové vozidlo na základě průkazy s prošlou platností, dopouští se přestupku, za který lze uložit pokutu od 1 500 Kč do 2 500 Kč. Není ale problém průkaz jednoduše vyměnit za nový.

Co tedy dělat, když někdo nestihl včas průkaz vyměnit a chtěl by to udělat teď? Rozhodně není důvod bát se nějakého postihu či dokonce sankce, ta by nastala pouze v případě řízení s prošlým průkazem, a přistižení policií, ne jeho samotným držením. Stačí dojít na některé z míst, kde se výměna realizuje, tedy na obecní úřad obce s rozšířenou působností příslušný podle místa trvalého pobytu, vzít sebou stávající „prošlý“ průkaz, jednu barevnou nebo černobílou fotografii průkazového formátu o rozměrech 3,5 x 4,5 cm (to je fotka, na které se nesmějete od ucha k uchu, nemáte masku z karnevalu, barevné pozadí za zády, popř. jste-li praktikující muslimka, tak tvář není zahalenou celá až na oční průzor). A také padesát korun jako poplatek za provedení výměny. Do dvaceti dnů od podání žádosti by pak měl před vámi ležet řidičský průkaz nový.

Závěrem ještě pohled od statistik Ministerstva dopravy – byť jde pouze o údaje za první kvartál 2014, protože pak se data přestala, vzhledem k ukončení zákonné lhůty výměny, sledovat. V Brně poslední údaj hovoří o šesti tisících nevyměněných průkazech, Praha se „chlubí“ číslem 21855 jako město s největším počtem hříšníků, nejlépe na tom jsou Králiky se 72 nevyměněnými průkazy s ohledem na absolutní počty (8,08% podíl vydaných průkazů), procentuálně je na tom nejlépe Břeclav, kde nebylo vyměněno k poslednímu sběru dat 3,26% řidičských průkazů.

5.11.2014 10:19| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist