Výměna oleje v automatické převodovce

Automatické převodovky už nejsou jen výsadou luxusních aut. Často se s nimi setkáváme i v běžně dostupných vozech. Nejen nových, ale i bazarových. Navíc učinily obrovský skok v rychlosti a plynulosti řazení a celkový zážitek z jízdy s automatem je opravdu radostí. To ještě před pár lety neplatilo. Tehdy byly automatické převodovky drahé a řazení vyloženě nepříjemné.
perex_titulka-1-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: Archiv

Automaty od BMW, Audi nebo Mercedesu dnes nabízejí běžně osmi, respektive devítistupňové převodovky, které dokáží řadit rychleji a plynuleji než zkušený řidič. Dokáží se přizpůsobit jízdě, takže umí řadit kultivovaně plynule a přitom velmi rychle. I proto jsou čím dál oblíbenější a dramaticky roste jejich poměr vůči tradičním manuálním převodovkám. Některá luxusnější auta se silnými motory už ani s manuální převodovkou objednat nelze, a to ani za příplatek. U vyšších řad tak postupuje například BMW, Mercedes, Audi, Land Rover, Jaguár atd. VW toto uplatňuje například u Touaregu.

Automatické převodovky se ale rychle prosazují i v levnějších a běžnějších značkách. Například Škoda k silnějším motorům svých prémiových modelů dodává také už pouze automatické převodovky. Škoda Kodiaq, Karoq, Octavia nebo Superb v silnější 140 kW verzi lze objednat pouze se sedmistupňovým automatem DSG. Podobné je to u mateřského Volkswagenu, kdy například Passat lze aktuálně objednat ve 24 motorizacích, přičemž pouze 4 z nich jsou s manuální převodovkou, všechny ostatní s automatickou DSG převodovkou.

Servis a opravy automatických převodovek

Automatické převodovky jsou složitější a dražší než mechanické převodovky. Proto se doporučuje provádět pravidelnou údržbu, hlavně předepsané servisní a garanční prohlídky. Nezapomeňte, že garanční prohlídka je základní servisní úkon, při kterém se mimo jiné mění filtry a olejové náplně. Výměna oleje v automatické převodovce je hlavním předpokladem k tomu, aby převodovka řadila pořád stejně plynule a dlouho vydržela bez závad. Většina poruch automatických převodovek je způsobena pouze zanedbáním pravidelných výměn převodového oleje. Motoristé a bohužel i někteří automechanici se mylně domnívají, že olej v automatické převodovce je doživotní náplní. Není! Musí se měnit každých 60 000 km.

Každý olej se používáním opotřebuje, přepaluje, degraduje a postupem času se v něm vytvářejí karbonové úsady. Zanedbání údržby servisu převodovek vede v první fázi k méně plynulému řazení. Toho si většinou řidič ani nevšimne. Později se přidá lehké škubání za jízdy a cukání při přeřazení. Při hodně přejetém oleji se často projevuje silnější ztráta přenosu výkonu a ráznější škubání.

Výměna oleje v automatické převodovce

Kdy tedy měnit olej v automatické převodovce? Obvykle v 60 000 km, ale při ztížených podmínkách (rychlá jízda nebo naopak častý pohyb po městě) se interval zkracuje na 40 000 km. Samotná výměna oleje v automatické převodovce je poměrně náročná. Vyžaduje strojovou automatickou plničku, použití značkového oleje i filtru převodovky a zkušenosti s takovými výměnami. Běžný automechanik obvykle ničím z toho nedisponuje, proto je lepší výměnu oleje automatické převodovky svěřit specializované firmě. Například v Praze je servisů specializovaných na výměny oleje v převodovce několik. Největší je Autoservis Garant, který tuto službu nabízí hned ve dvou provozovnách v Praze 3Praze 10 i bez objednání. Cena výměny oleje v automatické převodovce se pohybuje obvykle dle typu převodovky, typu filtru a množství oleje od 5 000 do 15 000 korun.

Proplach automatické převodovky

Kromě použití značkového filtru a oleje převodovky je neméně důležitá samotná výměna. Bez strojové plničky nelze docílit úplného vypuštění staré olejové náplně. Proto se provádí strojový proplach automatické převodovky. Plnička dokáže pod tlakem vyhnat všechen starý olej z celého systému, který by samospádem nikdy nevytekl. Vytlačí i karbonové úsady a naplní pouze nový čistý převodový olej. Před samotným proplachem převodovky je vhodné použít chemický uvolňovač karbonu.

25.11.2019 12:01| autor: Autoweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist