vybirani-kauci-policejni-nastroj-k-vydirani.jpg

​Vybírání kaucí – policejní nástroj k vydírání

poradna

Způsob, jakým policisté v dané věci argumentovali a způsob, jakým to kryl šéf dopravní policie Leoš Tržil, je zjevným porušením zákona.

Diskuze

25 komentářů

    Buchtak

    Opět díky panu Beranovi za vynikající článek 🙂

    VaclavC

    Když policistovi auto nechám, když nedá jinak, obratem si zapůjčím vozidlo stejné třídy a následně budu půjčovné vymáhat na policii (resp ČR), mám naději na úspěch?

    Jakub

    Díky za vynikající článek, mluvíte mi z duše.
    Slyšel jsem ale už i o případech, kdy vyžadovali kauci na údajném přestupku, u kterého je nejvyšší pokuta 2500 Kč.
    Když čtu zákon, tak mi vychází, že to není možné a je to nezákonný postup. Co si o tom myslíte?

    Jan M.

    Dobrý den pane Berane, rád bych měl doplňující dotaz – zmínil jste nahrávání celé situace na telefon za účelem zajištění důkazů. Na policejních fórech je oblíbený tip taková zařízení (právě z tohoto důvodu) dotyčným občanům zabavovat jako další způsob zastrašení. Dotaz je tedy jednoduchý – může mi policista z jakéhokoli důvodu zabavit telefon (foťák..), kterým situaci nahrávám a případě z jakého důvodu. Případně jak se mám ujistit v tom, že z něj například onen záznam nevymaže a nebude pak tvrdit, že jsem nic nenahrál? Přede děkuji za odpověď

    gofry

    Čo ak kauciu odmietnem zaplatiť? V zákone som nenašiel žiadnu zmienku o tom, že v tom prípade má policajt právo mi zabaviť auto.

    Mohol by som ako kauciu zložiť čokoľvek iné, napríklad telefón? Kúpiť v bazare nejakú šunku čiste za týmto účelom a voziť ju v aute by nemal byť problém.

    Jakub

    Ne že bych Vám nevěřil, ale dosud jsem o takovém případu zabavení neslyšel. Nemáte link nebo něco konkrétního v ruce?

    Tomek

    mne by to také zajímalo. Telefon bych teda nedal .. lidsky logických argumentů je hodně, od rodící manželky, nemocné děti až po prostředek nezbytný pro vykonávání povolání. Jak je to z právního pohledu ovšem nevím.

    tom

    není majetkem řidiče, proto by ho snad nemělo jít zabavit…
    A pokud ano, je možné jako škodu uplatnit splátky po dobu zabavení? Oficiálně to totiž nejsou splátky ale nájemné.

    Jakub

    Ne že bych Vám nevěřil, ale dosud jsem o takovém případu zabavení neslyšel. Nemáte link nebo něco konkrétního v ruce?

    Jakub

    Ne že bych Vám nevěřil, ale dosud jsem o takovém případu zabavení neslyšel. Nemáte link nebo něco konkrétního v ruce?

    tom

    není majetkem řidiče, proto by ho snad nemělo jít zabavit…
    A pokud ano, je možné jako škodu uplatnit splátky po dobu zabavení? Oficiálně to totiž nejsou splátky ale nájemné.

    PhDr. Přemysl Wolf

    Proč nejsme tým?
    Každý si pod slovem tým představí mnoho oblastí, nejen ve sportu. I když právě ve sportovní oblasti se slovo tým používá asi nejčastěji, i když někdy má výkon, podaný sportovní skupinou k týmovému pojetí velmi daleko.
    Samozřejmě je přirozená snaha vytvořit vítězný tým, ale vítězství může mít také mnoho podob. Kouzlo týmu je mimo jiné i v tom, že se vzájemně nemusíme mít příliš rádi, ale musíme spolupracovat. Nikde není tato zásada zřejmější, jako při provozu na pozemních komunikacích. Dlouhodobě jsme svědky toho, jak se z účastníků dopravy stala ekonomicky cíleně vytěžovaná, administrativně šikanovaná a téměř bezbranná skupina. O velmi rozbujelé, drahé a zcela zbytečné administrativě kolem dopravy nemluvě. Vše samozřejmě je maskováno heslem \“za větší bezpečnost\“ v dopravě. Takže trvale preferovanou, leč dlouhodobě nefunkční motodou jsou sankce všeho druhu. Majstrštyk se povedl právě v zavedení a praktickým užitím tzv. kaucí, které doktor Beran, ostatně jako vždy, přesně okomentoval.
    Pokud by se podařilo zbavit \“řídicí struktury\“ v dopravě nekompetentních diletantů, dal by se v ní snadno prosadit týmový princip místo sankcí. Proto ani dopravní policista nemůže být mým nepřítelem nebo nemyslícím \“drábem\“, jehož jediným cílem zatím spočívá ve vybírání pokut, co by nástroje \“výchovy\“. Odborně zdatný dopravní policista je náš partner a měl by vnímat svou roli. Zatím dost smutá realita a pokud někdo současné dopravní filozofii tleská, tak přehlédl, že to není potlesk, ale zvuk facek, které mu uděluje hanba. Dr. Beran přikládá inspiraci na komunikační obranu s dopravními diletanty v policejních uniformách (až na výjimky), ale dokud sami aktivně neprolomíme zatím \“pevný kruh\“ zavedených sankcí, těžko doufat, že se nám na silnicích bude žít lépe.
    Pokud si někdo myslíte, že změna je nemožná, mýlíte se. Opravdu by to šlo a to tím lépe, kdybychom začali každý u sebe. Teď hned. Bezpečnost provozu je sice důležitá kategorie, ale není pro komplexnost provoz jediná. Základní princip v její aplikaci není v trvalém snižování rychlosti jízdy, zužování jízdních průhů (a jiných nápadů), ale v tom, že budeme respektovat osvědčený ergonomický princip MAXaMIN – Každý bychom měli maximalizovat bezpečí a minimalizovat riziko.
    Tento princip je dlouhodobě v souladu s příspěvky Dr. Berana a mnoha dalších autorů. Opravdu bychom se měli jednak inspirovat a určitě respektovat. Proč? Protože jsme opravdu tým který ovlivní i to, jak se budeme v dopravě jako profící i neprofíci cítit. Tak se snažme. protože to za nás nikdo neudělá.

    Honza

    Pane doktore, a není celý institut kaucí proti LZPS? Pokud má sloužit jako bič na cizince, kteří spáchali přestupek, tak podle mě je to v rozporu s článkem 3 (1) Základní práva a svobody se zaručují všem bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině, majetku, rodu nebo jiného postavení.

    Tomáš Beran

    Náklady na půjčení náhradního vozidla lze obecně uplatnit jako škodu, takže pokud zdůvodníte, že bez toho auta nemůžete být a potřebujete ho, uplatnit by to šlo.

    Tomáš Beran

    To bych neřekl. Z čeho dovozujete, že to u přestupku s maximální sazbou do 2 500 Kč nejde?

    Tomáš Beran

    Pokud se nechystá porušit zákon znovu, tak na to nemá nárok:

    § 34 zákona o PČR

    Odnětí věci

    (1) Policista je oprávněn vyzvat osobu k vydání věci,

    a) lze mít za to, že v  řízení o přestupku může být uloženo její propadnutí anebo může být zabrána, nebo

    b) jde o věc důležitou pro řízení o přestupku.

    (2) Po  předchozí marné výzvě k  vydání věci podle odstavce 1, je policista oprávněn tuto věc odejmout. Nelze odejmout věc, jejíž hodnota je v nápadném nepoměru k povaze přestupku.

    (3) O  vydání věci nebo jejím odnětí sepíše policista úřední záznam a  osobě vystaví potvrzení; vydanou nebo odňatou věc policista předá orgánu, který je příslušný o přestupku rozhodnout.

    Sám o takovém zadržení také nevím, ale vím, že na fórech policistů se taková rada již objevila. Podařilo se mi najít i příklad: http://www.policista.cz/komunita/club/2823/?limit=10&from=53852

    Honza

    Sice nejsem původní tazatel, ale také by mě to zajímalo.
    Pokud je v §125a odst. 1 uvedena sazba kauce 5 000 – 50 000,- ,tak bych osobně řekl, že kauci 2 500 nelze uložit pro její sazbu, v tomto případě příliš nízkou.
    Argumentoval bych, resp. jsem přesvědčen o tom, že takovýto byl myšlenkový postup navrhovatele ustanovení: Kauce nižší než 5 000,- by znamenala kauci za přestupek banální, s min. mírou možného ohrožení ostatních účastníků provozu na PK, tedy není potřeba ji uplatnit, i kdyby bylo celkem zřejmé, že se bude dotyčný vyhýbat správnímu řízení. Zřejmě v této věci někdo vyjímečně přemýšlel.

    Jakub

    Cituji: Policista je oprávněn vybrat … kauci od 5 000 Kč do 50 000 Kč, nejvýše však do výše hrozící peněžní sankce za spáchaný přestupek.

    Jestliže u překročení rychlosti do 19 km/h ve městě a do 29 km/h mimo město je maximální pokuta 2500 Kč, tak to přeci vylučuje to, že může vybírat kauci od 5 do 50 tisíc, ne?

    Díky za odpověď a zdravím

    ampersand

    Užitečné rady, ano. Ale označit je za \“vynikající článek\“? Máte vůbec pojetí, co je \“článek\“ a rozumná měřítka pro \“vynikající\“?

    Jan M.

    Chápu to tak, že telefon, kterým nahrávám jeho zákrok nemůže být považován za věc důležitou pro řízení o přestupku. Pokud tedy pochybuji o jeho postupu při řešení, je lepší o tom mlčet (aby si nemohl myslet, že to chci řešit a na základě toho mi zabavit telefon jako potenciální důkaz) a posléze se rovnou obrátit na jeho nadřízeného nebo GIBS?

    the.switch

    Já jsem občan, mohu se pohybovat kde chci, pokud se rozhodnu neprojednat přestupek na místě je to moje právo, které mi nikdo nesmí upřít.
    Argumentace o vyhýbání se přestupku, je naprosto scestná, můžu si odjet kam chci, to že na mě správní úřady nedosáhnou je jejich legislativní problém a tento problém mi nesmí upírat právo svobodně se pohybovat po světě.
    Pokud by toto neplatilo, obávám se, že nežiji ve svobodném světě, ale v totalitním zřízení, trestu za každou cenu, exekutování na místě bez možnosti obhajoby. Tak to bych opravdu nechtěl.

    Halbi

    Vy jste vážně JUDr. ???
    Pověste si klidně diplom na zeď, ale neraďte tyhle bludy lidem pokud nejste placený v tomto státě za chaos.

    Marek

    Musite se divat na to jaka vyse sankce vam hrozi ve spravnim rizeni a ne v pestupkovem rizeni.

    Martin

    Každý chtěl změnu a vyměnit politiky. To, že se změny budou týkat hlavně obyčejných lidí, na to nikdo ani nepomyslel. Zvolením strany ANO se do politiky dostal zvláštní člověk jménem Dan Ťok, který nám přináší kdejakou novelu pro ,,buzeraci“ řidičů.
    Tak má pocit, že tu bude brzy policejní stát a nikdo kromě politiků se nebude moci bránit. Volte dále stranu ANO a v autě si za pár let nepustíte ani rádio, jelikož to bude kvůli bezpečnosti a trestáno zabavením automobilu 🙂
    Co jsem si zvolili, to máme.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist