​Vybírání kaucí – policejní nástroj k vydírání

Způsob, jakým policisté v dané věci argumentovali a způsob, jakým to kryl šéf dopravní policie Leoš Tržil, je zjevným porušením zákona.

Doslova šokován jsem zůstal nad reportáží České televize o tom, jak Policie ČR zneužívá institut kaucí – blíže viz zde: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/213587-novy-pristup-policie-zaplatte-pokutu-nebo-dal-nejedete/.

A protože způsob, jakým policisté v dané věci argumentovali a způsob, jakým to kryl šéf dopravní policie Leoš Tržil, je zjevným porušením zákona, neuškodí, když si připomeneme, jaké jsou podmínky pro ukládání kaucí a jaké jsou možnosti obrany řidičů proti zneužívání tohoto institutu.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích v ust. §125a odst. 1 až 3 uvádí následující:

„(1) Policista je oprávněn vybrat od řidiče motorového vozidla podezřelého ze spáchání přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích, u kterého je důvodné podezření, že se bude vyhýbat přestupkovému řízení, kauci od 5 000 Kč do 50 000 Kč, nejvýše však do výše hrozící peněžní sankce za spáchaný přestupek. Kauci nelze vybrat od osoby, která požívá imunit a výsad podle zákona nebo mezinárodního práva.

(2) Složení kauce je zárukou, že se řidič uvedený v odstavci 1 dostaví ke správnímu orgánu k projednání přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích.

(3) Při výběru kauce policista poučí řidiče o důsledku vybrání kauce a podmínkách jejího vracení a vystaví písemné potvrzení o převzetí kauce. V písemném potvrzení musí být uveden důvod uložení kauce. Písemné potvrzení se vystavuje ve třech vyhotoveních.“Jak patrno ze shora uvedeného znění, je možnost policisty uplatnit tento institut, přísně limitována na případy, kdy existuje důvodné podezření, že se bude obviněný vyhýbat projednání věci. Toto důvodné podezření samozřejmě musí plynout z konkrétních skutkových okolností při  projednávání věci na místě a policista musí být schopen tuto skutečnost zargumentovat a zdůvodnit.

DOPORUČUJEME: 10 tipů pro jednání s policií – naučte se bránit!

Jak je uvedeno shora, důvod uložení kauce musí být v písemném potvrzení o jejím převzetí výslovně uveden.

Praxe nicméně ukazuje, jak je patrné z té výše uvedené reportáže, že se s tím policisté vůbec nezabývají a kauce používají jako čistě vydírací nástroj, aby řidič zaplatil blokovou pokutu na místě a netrval na projednání věci ve správním řízení.

Naprostou absurditou je pak obhajoba takového postupu, podle kterého je důvodné podezření dáno tím, že řidič trvá na projednání věci v nezkráceném správním řízení. Projednání věci v blokovém řízení je striktně vázáno na souhlas obviněného a rozhodně z něho neplyne, že se obviněný bude vyhýbat projednání věci. Naprosto neslýchaným způsobem tady z toho je patrné, jak se policisté na právo na obhajobu dívají jako na něco nepřijatelného a „zakázaného“ a jak obtížně nesou, když věci nejdou podle jejich představ.Co dělat?

Základem je samozřejmě diskuse, argumentace a postup na místě, ve kterém by nemělo chybět:

– výslovné uvedení do protokolu, že řidič nesouhlasí s projednáním věci v  blokovém řízení a trvá na postoupení věci obecnímu úřadu, přičemž současně uvést, že je připraven se dostavit na ústní jednání, bude přebírat poštu a v místě trvalého bydliště, kam mu bude předvolání doručeno, se pravidelně zdržuje;

– samozřejmě je nutné se vyhnout tvrzením o tom, že Vás nikdy nikdo nepotrestá nebo podobnému se „vychloubání“; věcně trvejte na tom, že je Vaším právem neprojednat věc blokově, že Vás do toho nesmí nikdo nutit a že tím rozhodně nijak neimplikujete, že byste chtěli nebo zamýšleli jednání jakkoliv mařit; opakujte to, že se na jednání hodláte dostavit;

– informování policistů, že chybějící a neargumentované důvodné podezření bude mít za následek nesprávný úřední postup na jejich straně, jehož důsledkem je vznik škody na straně řidiče (např. že jedete na důležité jednání a  odtažením vozidla se nedostavíte včas), která bude vymáhána po České republice s tím, že až do čtyřapůlnásobku průměrného výdělku dotyčného policisty může být následně (regresem) vymáhána právě po něm (aby si nemyslel, že se mu nemůže nic stát a že je beztrestný);

– nahrávání si celého rozhovoru na mobilní telefon pro účely zajištění důkazního materiálu

– pokud se situace vyhrocuje, poučte policisty o tom, že jejich jednání naplňuje znaky trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a  neváhejte pohrozit kontaktováním Generální inspekce bezpečnostních sborů, případně tak rovnou na místě telefonicky učiňte a oznamte podezření ze spáchání trestného činu, včetně uvedení čísla policisty, který se takového trestného činu dopouští.Obecně pamatujte, že policista, který tímto způsobem hodlá postupovat, tak činí ryze účelově a  zneužívá tento institut, který původně mířil hlavně na cizince, jako čistě nátlakovou a vydírací metodu. Pokud se v diskusi s ním nedopustíte chyby v té podobě, že byste policistovi jakkoliv naznačovali, že řízení hodláte mařit (proč byste to dělali?), tak nemá nejmenší šanci si svou argumentaci ustát. Pamatujte ale také na to, že to bude souboj nervů a  toho, kdo dřív povolí. Každopádně je to další ukázkou naprosté neprofesionality a mafiánských způsobů našich dopravních policistů, navíc shora krytých jejich nadřízeným.

JUDr. Tomáš Beran

13.2.2013 7:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist