VW Up a Škoda Citigo – Crash test Euro NCAP

Ačkoli test proběhl pouze na malém Volkswagenu Up!, Euro NCAP vztahuje výsledek i na příbuznou Škodu Citigo a Seat Mii.

Možná to může být trochu nefér, ale těžko lze uvažovat o tom, že by nová Škoda Citigo nebyla stejně bezpečná jako příbuzný Volkswagen Up, na kterém je založena. Komisaři Euro NCAP totiž provedli nárazové zkoušky jen na malém Volkswagenu, ale výsledky převzali i pro Škodu CitigoSeat Mii. Pojďme tedy podrobně rozebrat výsledky, na kterých se ukáže, zda je nová škodovka opravdu bezpečná.

Samotná kabina zůstala po čelním nárazu do deformovatelné překážky v rychlosti 64 km/h stabilní a čelní A-sloupek se posunul jen o zanedbatelné 4 mm. Pedál plynu se posunul o 37 mm proti řidiči a spojka, což je kritičtější, jen o 28 mm nahoru. Jestli chce vidět zpomaleně průběh celého testu, podívejte se na přiložené video.

Škoda Citigo fotogalerie – vše co potřebujete vidět

Škoda Citigo fotogalerie

Celkově je ochrana cestujících vpředu velmi dobrá a jen figurína řidiče vykázala trošku vyšší zatížení hrudníku a holení. Za čelní náraz má tak VW Up (a Škoda Citigo) celkem 14,2 bodu, za boční náraz a náraz na sloup pak ale jen 14,4 bodů. Hlava byla ochráněna díky bočním airbagům dobře, ale hrudník jen průměrně.Za ochranu dětí v sedačkách při nárazu si VolkswagenŠkoda odnáší vlastně plné hodnocení, ale opět kvůli detailům (jako jsou nesrozumitelné a nečitelné varovné etikety) ubrali komisaři body, čímž je výsledek trochu zkreslen. Ochrana chodců je pak kvůli tvrdé kapotě jen průměrná, ale malá auta získávají další body za záchrannou elektroniku – ESP je v základní výbavě, stejně tak připomínače pásů vpředu i vzadu.

Dalibor Žák

23.11.2011 10:30| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist