Vše, co musíte vědět o nových autolékárničkách

Zjistěte, na co si musíte dát pozor v souvislosti se změnou pravidel pro obsah autolékárničky od 1. 1. 2011.

V minulém roce nabyla účinnosti novela vyhlášky 341/2002 Sb., kterou byl, mimo jiné, změněn obsah autolékárniček. V podrobnostech ohledně obsahu této novely si dovolím odkázat na tento dřívější článek, ve kterém byl zejména podrobně popsán obsah nových autolékárniček. Nechci tedy opakovat výpis nového obsahu autolékárniček od 1. 1. 2011, spíš upozornit na některá úskalí, případně na co si dát pozor.

1) Kontrola obsahu
Nikdy nespoléhejte na to, že obsah lékárničky je takový, jak ho prodávající uvádí. Až vás zastaví policista a bude provádět kontrolu obsahu, bude na vás mít všechno v pořádku. Až si tedy lékárničku přinesete domů, případně to můžete udělat přímo v obchodě (což ale není moc praktické nebo prodávajícím vítané, nicméně je povinností prodávajícího výrobek na požádání předvést a prokázat, že má deklarované vlastnosti), pečlivě zkontrolujte podle přílohy č. 14 výše uvedené vyhlášky – viz předcházející článek, že zakoupená autolékárnička obsahuje vše, co podle vyhlášky 341/2002 Sb. obsahovat má.​Zkontrolujte nejen počet, ale i typ a parametry, a to alespoň kontrolou popisů daného zdravotnického materiálů (policista na místě asi nebude kontrolovat rozměry náplastí nebo savost obvazů, na což ostatně ani nemá vybavení), nicméně alespoň pohledem zkontrolujte, že údaje na jednotlivých kusech zdravotnického materiálu odpovídají požadavkům vyhlášky.

2) Od kdy jí musíte vozit
Účinnost novely a tedy možnost vozit novou autolékárničku platí od 15. 9. 2009, nicméně zákaz používat staré vybavení platí až od 1. 1. 2011. Můžete jí tam tedy mít dřív, ale musíte jí tam mít od 1. 1. 2011 nejpozději.

3) Kontroly a sankce
Bohužel je nutné počítat s tím, že ačkoliv řada lidí není nebo by nebyla schopna poskytnout první pomoc (přestože je to povinnost ze zákona a nezapomínejte, že neposkytnutí pomoci je trestný čin a pokud jste řidičem a účastníkem nehody, tak je sankce až 5 let odnětí svobody nebo zákaz řízení) a autolékárnička pak stejně svou funkci neplní, policie po Novém roce jistě začne splnění povinnosti mít novou lékárničku kontrolovat.Buďte tedy připraveni policistům splnění své povinnosti prokázat a nespoléhejte na to, že to kontrolovat nebudou.

Co se sankcí za nevyhovující lékárničku týče, existuje určitá duplicita v sankcích mezi zákonem č. 200/1990 Sb. a zákonem 56/2001 Sb. Navíc ještě záleží na tom, jak by tento nedostatek byl kvalifikován.

Jde o to, že požadavek na vybavení vozidla lékárničkou je požadavkem ve vztahu k technické způsobilosti vozidla. Zákon o přestupcích rozlišuje dva přestupky v tomto směru:

– přestupek v podobě provozování vozidla, které je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích způsobem bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.Je otázka, jestli chybějící nebo nesprávná lékárnička ohrožuje ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Přikláním se k názoru, že ne (někdo by sice mohl argumentovat, že tím, že jí nemáte nebo tím, že to není ta správná, ohrožujete na zdraví toho zraněného účastníka nehody, protože mu nemůžete poskytnout odpovídající první pomoci, ale mně osobně to přijde jako velmi nepravděpodobný argument). Pokud by to ale takto bylo kvalifikováno, hrozí sankce v podobě pokuty od 5 do 10 tisíc a zákazu řízení na 6 měsíců až rok.

– přestupek v podobě prostého porušení pravidel, za který hrozí pokuta na místě do 2 tisíc Kč.

Dále by to mohlo být kvalifikováno jako přestupek podle zákona č. 56/2001 Sb. velmi podobný tomu prvnímu v podobě provozu vozidla, jehož závady ohrožují bezpečnost silničního provozu; za ten hrozí pokuta až 50 000 Kč, přičemž zde je sankcionován provozovatel vozidla, kdežto podle přestupkového zákona je to řidič (pokutu tak mohou dostat klidně oba, každý podle jiného zákona, pokud se jedná o různé osoby).Můj názor je ten, a i zde platí shora uvedená argumentace, že se nejedná o závadu ohrožující bezpečnost silničního provozu a že tedy hrozí pouze řidiči pokuta na místě do 2 tisíc Kč.

Ať tak či onak, lze doporučit mít obsah lékárničky v perfektním stavu, protože policisté mívají při kontrolách někdy tendenci, pokud s nimi polemizujete, nesouhlasíte nebo se jinak „vzpíráte“, kontrolovat právě toto, protože to ne vždy bývá u řidičů v pořádku, takže je zbytečné jim dodávat převahy v argumentaci takovým banálním nedostatkem.

Všem nám hlavně přeji, abychom lékárničky, pokud možno, nepotřebovali.

4.1.2011 8:40| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist