Víte, jak správně jezdit s hybridem? Nabízíme několik užitečných tipů

Auto na s hybridním pohonem nevyžaduje zásadně odlišný jízdní styl, přesto ale existuje několik principů, jak jezdit s hybridem správně.
titulka-6-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Jednou z nejvýznamnějších výhod automobilů na hybridní pohon je nízká spotřeba pohonných hmot. Přinášíme několik rad automobilky Lexus, která už 90 procent svých vozů prodává právě v hybridní variantě, jak toho jednoduše docílit. Samozřejmě se tyto rady osvědčí nejen u vozů Lexus nebo Toyota, ale pomohou úsporně jezdit i řidičům všech ostatních hybridních aut.

1. Poznejte auto

Dobře se seznamte s autem a naučte se využívat ukazatelů parametrů práce hybridního systému. Pomůže to při získávání návyků, které umožní optimalizovat hospodaření s energií.

2. Jemně na plyn

Důležité je jemné zacházení s akcelerátorem, tak aby vůz co nejdéle využíval elektropohon.

3. Rozumně s brzdou

Nezbytná je rovněž rozumná práce s brzdou. Pokud začnete včas brzdit pomocí jemného stlačení pedálu, automobil bude využívat rekuperační brzdění. Pohybová energie se přemění na elektrický proud, který se bude ukládat v trakčním akumulátoru a později se využije k pohánění elektromotoru.

4. Udržujte rychlost

K nižší spotřebě pohonných hmot přispívá i zachování stálé rychlosti, a proto není od věci používat tempomat. Při zastavení třeba na červenou nezařazujte neutrál, protože v této pozici se trakční akumulátor nenapájí. Stačí podržet sešlápnutou brzdu.

5. Vypněte spotřebiče

Nezapomínejte, že každé další zapnuté zařízení, jako je klimatizace nebo vytápění zadního okna, zvyšuje spotřebu paliva. Využívejte je tedy pouze v situaci, kdy je to potřeba. Jestliže je interiér vozu hodně vychlazený (nebo vyhřátý), lze zvýšit účinnost topení (nebo klimatizace) zastavením oběhu vzduchu.

6. Ekonomický režim

Pro nižší spotřebu bude příznivé i přepnutí automobilu do ekonomického režimu Eco. Řídící počítač zmírní reakce vozidla na prudké zacházení s plynovým pedálem a pomůže omezit spotřebu pohonných hmot i řidičům, kteří mají „těžkou nohu“. Eco režim pomáhá snižovat spotřebu energie také při zapnuté klimatizaci.

 

6.3.2018 7:00| autor: Autoweb.cz | zdroj: Lexus

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist