Víte, kolik českých řidičů překračuje vědomě povolenou rychlost?

Vědomostní kvíz? Ale kdepak, máme tady průzkum, který vykresluje v číslech chování tuzemských řidičů a pokud si chcete tipnout, tak za nápovědu považujte skutečnost, že nejde o nijak radostné číslo.

Netřeba chodit kolem horké kaše, jdeme rovnou na čísla. Máme zde výsledky posledního globálního průzkumu LeasePlan MobilityMonitor, který pravidelně analyzuje řidičské návyky, a k rychlé jízdě se přiznalo přesně 74 % Čechů, čili pro lepší představu to znamená, že tři ze čtyř řidičů jezdí rychleji, než by měli.

Čísla odpovídají celosvětovému průměru, který činí 73 %. Nejvíce rychlíků hlásí možná překvapivě skandinávské národy: ve Švédsku běžně překračuje povolenou rychlost 90 % řidičů, v Dánsku 89 % a v Norsku 87 %. Nelze ale vyloučit, že lidé na severu Evropy jsou v posuzování vlastního chování za volantem kritičtější než obyvatelé jiných zemí.

Jako nejdisciplinovanější vzešli ze studie respondenti ze Spojených států amerických (52 %), Řecka (55 %) a Španělska (60 %). Průzkumu, který zadala společnost LeasePlan, zabývající se správou firemních autoparků, se zúčastnilo přes čtyři tisíce řidičů ze sedmnácti zemí. Ti měli mimo jiné specifikovat, v jakých situacích se k rychlé jízdě uchylují.

Chování řidičů souvisí s tím jaká je právě provoz – třetina Čechů jezdí rychle tehdy, když je na silnicích minimální provoz, 28 % překračuje rychlost jen na dálnicích a přibližně čtvrtina výhradně v době, kdy opravdu spěchá. Evidentní je, že hodně lidí vnímá rizika, která rychlá jízda přináší. Pětina řidičů z České republiky totiž nikdy nepřekračuje rychlost, když není ve voze sama. Něco málo přes desetinu respondentů uvedlo, že neriskují ve chvílích, kdy vezou děti.

Zdroj: LeasePlan

22.9.2016 5:37

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist