Videotest: Mazda6 2.0 Skyactiv-G

Designový směr Kodo, převedený z konceptu do sériové výroby, znamená krásný kus auta. A atmosférický benzínový dvoulitr pod kapotou má jako znamenat co?

V době, kdy se téměř všechny automobilky zaklínají downsizingem ve jménu ekologie, působí vývoj nového atmosférického dvoulitru jako pěst na oko. Jenže Mazda ví, co dělá a nová řada motorů Skyactiv je nadějí pro všechny petrolheady. Atmosféra nemusí úplně vymřít, stačí, když bude opravdu moderní.

Dvoulitr Skyactiv-G má místo downsizingu kompresní poměr 14,0:1, tedy na atmosférické benzínové motory extrémně vysoký. Díky tomu narůstá tepelná účinnost motoru a tím pádem klesá i spotřeba. Funguje to. A pozor, na rozdíl od mnohých malých oturbených motůrků, které pro trochu dynamickou jízdu musíte doslova držet pod krkem, to funguje nejen v laboratoři, ale i v běžném provozu.

Mazda 6 fotogalerie – vše co potřebujete vidět

Mazda 6 fotogalerie

I během natáčení videotestu, což je pro spotřebu extrémní zkouška (neustálé zastavování, otáčení a opětovná akcelerace) se spotřeba nedostala přes 8,5 litru a při běžné, nijak pomalé jízdě, při které jsem na spotřebu skutečně nemyslel, protože mě Mazda6 prostě bavila, se ukazatel průměru zastavil na fantastických 7,5 litrech. U dynamického velkého sedanu, který vám připomene, co to znamená hbitá reakce na pedál plynu, je to skutečně úctyhodné číslo.

Uznávám, že interiér šestky není tak dílensky dokonalý, jako v některých německých rivalech, ale špatný není a karoserie se mi naopak líbí velmi – už jen proto, že to na našich silnicích rozhodně bude menšinový zjev, mezi všemi těmi oktávkami, passaty a mondey.

Další dojmy uslyšíte ve videu, nezbývá tedy než říct, že aut, jako je Mazda6 není nikdy málo a doufám, že podobný postup snižování spotřeby a emisí vyzkouší i jiné automobilky. Když si vezmete, že tohle je dvoulitrový čtyřválec, přidáním dvou stejně velkých válců by vznikla řadová třílitrová šestka a vím o jedné automobilce, které by se takový motor velmi hodil… ale to je spíš z říše snů.

Honza Koubek

23.7.2013 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist