VIDEO: Učte se řídit na cizích chybách

V autoškole života uvidíte nedodržení bezpečné vzdálenosti a jeho následky, co způsobí telefon na uchu a proč se máte poutat. Záběry pochází přímo z kabin aut.

​Moudří se učí na chybách druhých, hlupák si je musí zkusit sám. Každý občas potřebujeme udělat vlastní botu, ale základní věci můžeme s úspěchem okoukat. Video sestříhané se souhlasem aktérů i jejich rodin vám názorně předvede, jak banální nedodržení základních principů může vést k nehodě, případně jak umocní její následky.

Sledujte a učte se v autoškole života. A nemyslete si, že vás se zdokumentované neřesti netýkají – nepozornost za volantem, únava, alkohol, a nedodržování bezpečné vzdálenosti každoročně způsobí víc než čtvrtinu nehod. Video je přehledně členěné do šesti bodů:

1) Poutejte se
Záznam pochází z USA, jenže pro Evropana je mnohem důležitější. Airbag chlapci za volantem pouze nepříjemně nafackoval, protože americké airbagy musí plnit jiné předpisy než ty naše. Jsou pomalejší, aby pokud možno neublížily nepřipoutanému řidiči. Na rozdíl od USA je v Evropě poutání obecně povinné a naše airbagy jsou rychlejší a silnější. Nepřipoutaným řidičům způsobují těžká zranění hrudníku a břicha.

2) Připoutejte své kamarády
Buďte dobrý přítel a nejzděte, pokud nejsou všichni v autě připoutaní, říká text ve videu. Nejde jen o zdraví vašich kamarádů. Nepřipoutaný spolucestující do vás při nárazu rychlostí padesát kilometrů v hodině narazí stejnou silou, jako by na vás vypadl z třetího patra domu.3) Soustřeďte se na řízení (bod je va videu zařazen dvakrát)
Telefonování, koukání okolo nebo zkrášlování, to vše se vám může rychle vymstít. Auto jedoucí padesát kilometrů v hodině urazí za vteřinou, na kterou se kouknete do zrcátka, čtrnáct metrů. Za tu dobu, na těch samých čtrnácti metrech dokáže stejně rychlý řidič před vámi zcela zastavit.

4) Dodržujte bezpečnou vzdálenost
Oblíbeným nešvarem českých řidičů je jízda nárazník na nárazník. Nemusíte však jet metr od auta před sebou, a přesto může být váš odstup nedostatečný. Na bod číslo čtyři se zvlášť zaměřte, zcela soustředěný mladý řidič tu totiž nezvládne zabrzdit, ačkoli má ještě chvilku před nehodou zdánlivě dost času. Doporučované dvě sekundy nejsou samospásné, jde o nutné minimum. Měli byste předvídat a udržovat tři nebo čtyři sekndy. Vůz před vámi totiž může mít kvalitnější pneumatiky, může být méně naložený než vy, případně jsou jeho brzdy prostě v lepší kondici. Ani jeden z těchto faktorů zíráním na zadní světla neodhalíte, a přitom může způsobit velké rozdíly v brzdných drahách. Počítejte také s reakční dobou, ani superman totiž nezareaguje rychleji než za půl sekundy a většina řidičů má vedení několikrát delší.5) Koukejte kolem sebe, nevěřte perifernímu vidění
Vaše oko není dokonalé. Má slepou skvrnu, o které vůbec nevíte, a ostře vidí jen v extrémně malém zorném úhlu. Mozek před vámi tuto skutečnost úspěšně skrývá tím, že „fotí“ spousty snímků, které následně skládá dohromady a nezřetelná místa doplňuje interpolací. To co vidíte je pečlivě zpracovaný výstup z mnoha měření, přesto často nepoznáte ani to, co vám život servíruje přímo před oči. Pořád ještě bezmezně věříte svému perifernímu vidění? Koukejte okolo a všemu důležitému věnujte adekvátní pozornost.

6) Nejezděte opilí ani unavení
Mluví se hlavně o alkoholu a jiných návykových látkách, jenže unavený člověk je právě tak pozorný jako řidič se dvěma pivy v krvi. A ja řídí spící řidič, o tom snad ani není třeba psát.

TIP: Sledujte další videa aut na www.autotube.cz.

autoweb.cz

9.2.2011 11:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist