Video: Mazda 787B znovu ječela v Le Mans

Kdyby bůh existoval, zakázal by dieselová závodní auta. Tato Mazda má totiž jednoznačně nejlepší zvuk ze všech závodních aut posledních dvaceti let.

Johnny Herbert na okruhu La Sarthe před dvaceti lety protnul jako první cílovou pásku vytrvalostního závodu 24h Le Mans. Ono by na tom nebylo nic zvláštního, kdyby ale neseděl v japonském autě, navíc s rotačním motorem Wankel. Mazda 787B, kterou řídil, je totiž jediné auto ze země vycházejícího slunce a jediné auto s jiným než konvenčním pístovým motorem, které tu dokázalo vyhrát.

Mazda se letos do Le Mans vrátila. Sice ne na start hlavního závodu, protože regule by již speciálu 787B start nedovolily, ale na exhibici před samotným závodem. Johnny Herbert znovu usedl po dvaceti letech za volant a znovu objel okruh La Sarthe i s dlouhou rovinou Mulsanne. A vůbec Mazdu 787B, jejíž znovuuvedení do provozu trvalo déle než rok, nešetřil.I přes to, že už má Johnny Herbert na křížku nějaký ten pátek a že je hodnota této konkrétní zrestaurované Mazdy 787B nevyčíslitelná, objel jedno kolo za nějaké čtyři minuty, což není o nic horší čas, než jaký jezdí dnešní speciály Le Mans. Mazda tvrdí, že by jejich auto dokázalo v plném nasazení bezpečně držet krok se současnými dieselovými speciály.

Už víme, jak letošní závod 24h Le Mans dopadl. Zapsal se do historie jako jedno z nejtěsnějších vítězství, kdy Audi R18 TDI dorazilo do cíle pouhých 13,8 sekundy před druhým Peugeotem 908. Ale řekněte sami, jaké auto byste chtěli raději na vlastní uši slyšet? Rachtající diesel, nebo tuhle uječenou oranžovo-zelenou bestii?

autoweb.cz

17.6.2011 7:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist