VIDEO: Hot Rody, jak je neznáte

Ve Spojených státech jsou možnosti opravdu široké. Sice potkáte policajta na každém rohu, ale zas můžete na silnice prakticky s čímkoli.

Hot Rod je termín, který sahá do období po druhé světové válce. Amerika byla tehdy na vzestupu a lidé měli spoustu prostředků a plno volného času, takže si začínali upravovat stará předválečná auta, kterých se na vrakovištích válely hromady.

O původu označení „Hot Rod“ se vedou spory. Podle jedněch se jedná o zkráceninu slov „hot“ a „roadster“, protože otevřené vozy a kabriolety byly k úpravám kvůli své nižší hmotnosti vyhledávanější. Jiný pramen uvádí, že „Hot Rod“ znamená prostě překlad „horké tyče“, což mělo evokovat jednoduchost až primitivnost narychlo svařených konstrukcí, což se projevovalo na spolehlivosti některých kusů

Rod se dá přeložit také jako ojnice, tedy hot rod = žhavá ojnice. K tomuto označení se přiklání velká část fanoušků. Také se objevila spekulace, že slovíčko „rod“ odkazuje na starou mírovou délku, kterou se vyměřovaly pozemky. Jeden rod měří necelých pět metrů, tedy podobně jako osobní auto.Ať tak či onak, hot rody se staly velmi brzy populární a začaly se organizovat i první oficiální závody. Nešlo ale jen o to, kdo rychleji projede čtvrt míle s pevným startem. Pořádaly se i závody o maximální rychlost, i když ty se později ubíraly trochu jiným směrem.

Naopak o popularitě závodů ve sprintu na čtvrt míle svědčí i fakt, že čas potřebný ke zdolání této vzdálenosti uvádí americké automobilky ve svých oficiálních technických údajích. Auta se pak od prapůvodních hot rodů dost proměnila (dokonce začala místo benzínu požírat lidi…), ale princip zůstal stejný – co nejrychleji zdolat 400 metrů.


Dnes už jsou závody ve sprintu vyloženě profesionální soutěží a původní hot rody, tedy podomácku upravená auta z 30. až 50. let dvacátého století, se už většinou schází pouze na srazech pro fanoušky. Na silnici je ale také výjimečně potkáte, což musí být skutečně zážitek. Podívejte se třeba na toto video!

autoweb.cz

27.1.2011 8:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist