video-ford-gt-umi-jet-430-kmh.jpg

Video: Ford GT umí jet 430 km/h!

Žhavé novinky o autech

Dvě turba a dlouhá ranvej stačí k překonání rekordu o pořádný kus.

Diskuze

29 komentářů

    stunty

    Tak to je kotel. Ale když si vzpomenu, jaké těžkosti měl Clarkson s pouhou sériovou verzí, asi si pořídím něco spolehlivějšího.

    olso

    Asi tak

    TG

    Clarksona nic strasneho nepotkalo, jen chtel slevu na GT, tak si zahral pred kamerou. Jinak sledujete World GT1, kdo tam vede? Tak klidek.

    ph123

    1900 koni a 430km/h? kolko by potom islo bugatti, ked takmer s polovicnym vykonom ide 410?

    ph123

    uz viem 330km/h 🙂

    pes

    ale tu míli dává Veyron s rychlostí asi 330, pravda. Stejně je to masakr 🙂

    pes

    to nejde vypočítat trojčlenkou… Potřebný výkon roste s třetí mocninou rychlosti, obecně řečeno. Když máš maximálku 200 km/h, tak máš výkon dejme tomu X. Když chceš ale zvýšit rychlost na dvojnásobek, je potřeba osminásobek výkonu (rychlost 2x, výkon 2 na třetí – tedy 8x). Platí to obecně a samozřejmě hodně záleží na aerodynamice. Ale čistě teoreticky to tak je. Proto auta, která jedou skoro 400, musí mít aspoň 100 koní. A aby jela 450, musí být ten výkon mnohem, mnohem vyšší.

    ph123

    presne tak. a pri vyssich rychlostiach je dolezitejsi krutiaci moment nez vykon.

    Honza Zapletal

    To je hlod jak z nějakého TDI fóra. Výkon je funkcí točivého momentu – vyšší točivý moment při stejných otáčkách = vyšší výkon.

    Dále – nejde o to, jaký točivý moment vykazuje motor, ale jaký se po zpřevodování fakticky dostane na kola. Např. turbodiesly mají velký točivý moment, ale jen v nízkých otáčkách. Kvůli nižším pracovním otáčkám se pak logicky musí použít delší (těžší) zpřevodování než u benzinové jednotky. A tím se právě výsledný točivý moment na kolech zase sníží.

    Třeba dnešní motory formule 1, osmiválce 2,4 l mají nuzných cca 275 N.m. Jenže díky maximálním 18000 ot/min můžou být spojeny s tak lehkými převody, se kterýma by průměrný turbodiesel měl maximálku 80 km/h na sedmičku v omezovači.

    pes

    přesně tak… 🙂

    ph123

    ja len, ze si zabudol si uviest vahu monopostu f1 a teda pomer krutiaceho momentu k vahe pri f1 a pri beznom aute…

    Honza Zapletal

    Pointa je v tom, že točivý moment motoru je znásoben zpřevodováním. Na kolech naměřený točivý moment bude vyšší než na klice. Nejvyšší bude na 1. stupeň atd. Extrémně točivý motor formule má tak lehoučké převody, že výsledný točivý moment na kolech je i tak masivní. Takže ani těžké auto by nebyl problém s daným zpřevodováním. Viz třeba Renaul Espace F1 🙂

    Pro lepší porozumění ještě upravený vzorec pro výpočet výkonu:

    P motoru při daných otáčkách = otáčky [v ot/min] * točivý moment [v N*m]/ 9550.

    To je celé tajemství. Z parametrů motoru je pro to, jak auto jede. důležitý především maximální výkon a průběh výkonu napříč otáčkama (jinýmy slovy kolik točivého momentu je při jakých otáčkch schopen vyvinout). Od toho se pak odvíjí způsob jízdy a řazení.

    Honza Zapletal

    Ještě jsem zapomněl dodat, že výkon z toho vzorce vyjde v kW.

    da_bomb

    Já měl teda vždycky za to, že aero. odpor je F=1/2 hustota vzduchu x čelní plocha x koef.aero.odporu x rychlost na DRUHOU v m/s. Takže počítat tu třetí mocniny a míchat to s kilometrama za hodinu asi neni úplně OK. Krom toho sílu na obvodu kola (potřebnou k překonání jízdních odporů a tedy ve vysokých rychlostech hlavně aero.odporu) vypočteš pomocí točivýho momentu.Výkon tam nehraje roli…

    The_Doctor

    Další věc je, že při rychlosti 430 km/hod už nejde ani tak o aerodynamický odpor ale i valivý. Jednoduše řečeno…kola limitují auto. k tomu výpočtu výkonu…ano používá se zde zmíněná třetí mocnina, ale počítá se vždy se stejným autem, nelze převádět stejné koeficienty na hummera a F360. no zpět k tématu…zajímavé auto a umí to i zatáčet? Tyhle rádoby sportovní auta, který se hoděj možná tak na solný pláně mě moc neberou.

    pes

    chyba, valivý odpor tě zajímá u malých aut do města, která nemají výkon (proto ty úzké malé gumy). U supersportů je důležitý odpor vzduchu, protože jedou rychle.

    Valivý odpor je konstantní, aerodynamický odpor ne.

    DD

    Mno v prvníčásti příspěvku to vypadalo že tomu trochu rozumíš, v té druhé už jsou to jen nesmysly.

    da_bomb

    Konkrétně? 🙂 Teda jestli to byla reakce na mě.

    sestys

    Panove, panove, rad bych vas upozornil, ze tady mluvite o momentu a vykonu jako o necem zcela nesouvisejicim, proto vas musim opravit. Vykon a moment jsou spolu totiz svazany velmi jednoduchou formulkou (rozumej vzorecek, ne to auto na zavodeni 😉 ) snadno dohledatelnou kdekoliv na webu. Takze strucne receno, aby auto mohlo jet takhle rychle, musi mit vysoky vykon, ze ktereho si podle prevodu dopocitate ten moment, o kterem tady nekteri basnite.

    pes

    ANO !

    NaNooG

    asi tak 🙂 hold plno lidi tu ma zazite nesmysly ohledne "kroutaku" z deiselu.

    Jeste bych dodal, ze dulezitejsi nez max. vykon a kroutak je jeho prubeh, protoze pokud bude mit vyrazny turboefekt (rozumej nastup vykonu tesne pred omezovacem) tak cely vykon (a z neho odvozeny kroutici moment) bude k nicemu protoze se motor nebude umet pri velke zatezi roztocit do otacek kde by "chytnul" a tlacil jak urvany ze retezu, a pokud to upravite zprevodovanim aby se motor tocil jen v oblasti nejvetsiho vykonu tak by jste potrebovali dvacetistupnovou prevodovku aby se to na tech 400+ rozjelo 🙂 proto neni problem dostat z kdejakyho motoru vic jak 2000 koni, problemem je ale aby se ten vykon dal pouzit.

    ph123

    len ako potom vysvetlit lepsiu elasticitu motorov s vyssim krutiacim momentom? a nieje prave ta rozhodujuca pri akceleracii na milu?

    NaNooG

    jak to vysvetlit? jednoduse. Jak uz se tu psalo, tak kroutici moment funkci otacek a vykonu motoru, a naopak, vykon motoru je funkci otacek a krouticiho momentu. Akorat maji jine prubehy. Idealni motor by mel vypadat takto – od minimalnich otacek prudce vzroste kroutici moment az na svoji maximalni hodnotu, a pak si tuto hodnotu drzi az do omezovace, zatimco otacky a vykon rovnomerne rostou. Takovemu motoru pak nedela problem se vytacet a je pruzny. Je to tim ze tocivy moment i vykon maji optimalni prubeh, ale jeden bez druheho nemuzou byt, jakmile je spatny prubeh vykonu, je na tom spatne i kroutici moment. Laicky by se ale dalo rict ze prubeh krouticiho momentu je dulezity pro zrychleni (pokud je rovny tak motor dobre zabira, pokud ma prubeh hrbu tak se mu nechce, pak prida, pak zabere naplno, a pak umre, takze zrychleni bude pomale) zatimco maximalni vykon nam rekne jak velkou zatez je schopen motor roztlacit (max. rychlost). Cele je to ale mnohem slozitejsi a nerikam ze tomu plne rozumim.

    traktorista

    na to se fakt neda rici nic jineho nez "DEBILE". Ze s tebou vubec ma nekdo trpelivost. http://www.carbibles.com/

    ph123

    :))porsche carrera 4: krutiaci moment: 390. elasticita: 6.4sec…. porsche carrera 4s: krutiaci moment: 420. elasticita: 6sec. este jednoznacnejsi je rozdiel v elasticite medzi dieslovym a benzinovym motorom, kedy pri rovnakom objeme a nizsom dieslovom vykone, ma dieslovy vdaka vyssiemu krutiacemu lepsiu elasticitu. takze asi sa ti pri tom prispevku moc leskol monitor…

    Honza Zapletal

    Pořád si meleš svoje bez zájmu porozumět problému. Moment a výkon nejsou žádné oddělené veličiny, je to vpodstatě jen jiné vyjádření stejného. Pro lepší popsání charakteristiky motoru se uvádí maximum výkonu i momentu. Protože i v otáčkách kde už moment klesá bude se zvyšováním otáček stoupat výkon. A to přesně do té doby, dokud bude pokles momentu ppozvolnější než nárůst otáček.

    Průžné zrychlení zpravidla znamená zrychlení na vyšší rychlostní stupně, tj. z nízkých otáček. To je parketa turbodieslů s jejich točivým momentem položeným do nízkých otáček. Pro stejný výsledek by si člověk ve stejně výkonném atmosférickém benz. motoru musel podřadit. Naopak u t.dieselu by to podřazení zrychlení třeba i zhoršilo, protože už by se dostal do otáček ve kterých začne moment uvadat natolik, že ani lehčí převod (tj. víckrát se znásobí moment motoru v převodovém ústrojí) by nepomohl. Proto diesly můžou působit pocitově rychleji než ve výsledku proti stopkám stejně rychlý atmosférický benzin. Na každý stupeň uštědří třeba od 2 do 3 tis. otáček kopanec točivého momentu, co na tom že potom zvadnou, většina řidičů je výš vytáčet nebude. Naproti tomu u sportovně naladěného benziňáku bez turba poroste výkon plynule, točivý moment se udrží kolem maximální hodnoty do vyšších otáček. Kdybysme je napojili na stejnou převodovku, znamenalo by to že benziňák v žádných otáčkách neposkytne na stejný rychlostní stupeň větší zrychlení jako diesel v pásmu max. momentu, ale může na tom rychlostním stupni zůstat ještě dlouho potom, co v dieselu už musíme přeřadít na těžší rychlost. V praxi je samozřejmě jednotlivým motorům zpřevodování uzpůsobeno ale atm.benzin i s lehčími převody (dejme tomu na stejnou max. rychlost) nemůže stejně výkonnému t.dieselu stíhat při zrychlení z nízkých otáček.

    Pro zajímavost výkonové křivky 3 podobně výkonných motorů Renault:

    turbodiesel 2.0 dCI Laguny:

    http://www.ae-plus.com/Car%20companies/Renault%20pics/dCi_180_torque-curve.jpg

    turbobenzin 2.0T Laguny:

    http://www.ae-plus.com/Car%20companies/Renault%20pics/2_litre_T_torque_curve.jpg

    vysokootáčkový atm. benzin Clia Sport:

    http://www.pistonheads.com/pics/news/19901/tn_torque-L.jpg

    PS: pojmy turbodiesel a benzin používám protože mi to připadá jako nejjasnější zástupný název pro motory s diametrálně odlišnou charakteristikou.

    Honza Zapletal

    Pokud by to ještě nebylo dostatečně jasné, dodávám že pokud motor má v nějakých otáčkách třeba 2x vyšší toč.moment než jiný motor, znamená to že v těch otáčkách má taky 2x vyšší výkon.

    sestys

    Kdyz uz nam tady servirujes udaje o max. krouticim momentu, zkus jeste pridat udaje o max. vykonu, treba budes sam prekvapen 😉

    Kuba2k

    A ještě jedna věc: u maximálního momentu by se mělo udávat i v jakých otáčkách ho motor dosahuje. Bez toho je ten samotný údaj v Nm celkem nic neříkající a zavádějící 😉

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist