Většina řidičů chce jezdit rychleji

Podle průzkumu Mladé Fronty Dnes by více než polovina mužů uvítala zvýšení rychlostních limitů mimo obce.

Přesně řečeno jde o 60% řidičů. Stejné množství řidiček naopak zpomalení provozu vítá a nic by neměnilo. Ženy řidičky jsou za volantem statisticky opatrnější a rozvážnější, takže se jich zpomalení po 1. červenci vlastně tolik nedotýká.

Mnozí muži naopak volají po zvýšení rychlostního limitu na vybraných dálnicích až na 160 km/h. Objevily se spekulace, že mužům prostě chybí rychlost, na kterou byli zvyklí. To je sice částečně možné, ale na celou věc je třeba se podívat ze širšího hlediska. V momentě, kdy většina řidičů zpomalila na zákonem stanovený limit, se doprava v některých místech výrazně zhustila. V městech mají řidiči autobusů problém dodržovat jízdní řád, protože zůstávají stát v kolonách, které se tvoří v místech, kde se nikdy předtím netvořily.

Dalším pádným příspěvkem do diskuze by měl být známý rakouský experiment, při kterém u našich jihozápadních sousedů na vybraném úseku dálnice povolili právě zmíněnou rychlost 160 km/h a zakázali předjíždění kamionů na vybraných místech, například v zatáčkách a stoupáních. Přestože zelení aktivisté neváhali a okamžitě začali protestovat (protože rychlost zabíjí, zejména pak chráněné kytičky), výsledky pokusu je asi moc nepotěšily. Zjistilo se totiž, že provoz na sledovaném úseku se zrychlil, jeho plynulost se výrazně zlepšila, ubylo kolon, snížila se nehodovost a snížily se i exhalace škodlivých látek. Vida, perfektní argument proti těm, kteří si z „démona rychlosti“ udělali viníka všeho světového zla.

Je jasné, že některé úseky, které si silničáři ještě troufnou nazývat dálnicí, by vzhledem ke svému technickému stavu zaloužily spíš snížení povolené rychlosti. Mluvím o některých úsecích hrůzostrašného panelodromu na Poděbrady, řešeta směrem na Mladou Boleslav a pochopitelně notoricky známého zkušebního polygonu D1. Stačí se ale například projet po dálnici D5 směrem na Plzeň a Rozvadov a zjistíte, že ta by stošedesátku bez jakýchkoli problémů snesla. A to je jen jeden příklad.Policie už připravuje zrušení některých nesmyslných rychlostních limitů ve městech, za což jí patří uznání. Doufejme, že to není jen populistický krok a že s tím nepřestanou příliš brzy. Zvýšení rychlosti na dálnicích už ale není v jejich rukou, s tím mohou něco dělat pouze politici. Oni teď sice mají spoustu staristí s tím, kdo by vlastně měl vládnout, ale snad se brzy dohodnou a budou se věnovat taky potřebám svých voličů.

Honza Koubek

7.8.2006 8:34

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist