Velikost ráfků

Rádi byste si pořídili větší kola, ale rozměr, který chcete, není zapsán ve velkém technickém průkazu vašeho auta? I zde je možnost legálního řešení.

Asi každý, kdo si chtěl pořídit větší, lití kola, se musel podívat do velkého technického půkazu, které rozměry kol a pneumatik jsou pro jeho vůz schváleny. Bohužel jedna nebo dvě alternativy, které jsou zde uvedeny, většinou nepokrývají touhy řidičů a při použití jiného rozměru se vystavují nebezpečí sáhodlouhého vysvětlování při silniční kontrole nebo na STK jak je možné, že jezdí na neschválené velikosti ráfků.

Zdá se ale, že i zde se věci mění k lepšímu a Libor Rajdl z Alcaru Bohemia k tomu říká: „Naše společnost se snažila o to, aby praxe v této oblasti fungovala obdobným způsobem, jako například v sousedním Německu. Spolu se zakoupenou sadou kol dodáme zákazníkovi i vyplněný typový list, na jehož základě je možné si nechat na dopravním oddělení příslušného obvodního nebo okresního úřadu zapsat konkrétní rozměr kol a příslušných pneumatik do velkého technického průkazu.“

Návod, jak takovou věc jednoduše zařídit v několika krocích najdete přímo na internetových stránkách ministerstva dopravy www.mdcr.cz. Nezajímavá ovšem není otázka, jak v celé věci figuruje importér nebo výrobce auta. Stále je totiž u nás zažité, že takovou změnu by měl posvětit právě on. 

„Na kola, která jsou homologovaná a na která lze vystavit buď typový list nebo prohlášení autorizovaného dovozce, prohlášení importéra nepotřebujete. Informace o tom, u kterých kol taková povinnost je nebo není, naleznete stejně tak i na stránkách Ministerstva dopravy“, dodává Rajdl.

Petr Horák

3.8.2005 10:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist