Věděli jste, že alergie a kýchání mohou za volantem i zabíjet?!

Jaro je tady v plné síle, kocháme se a radujeme z rozkvetlých stromů a květin. Ne všichni, alergici by si asi tuhle „radost“ klidně odepřeli. I v autě.

Pylová sezóna letos díky mírné zimě a nadprůměrným teplotám začala podstatně dříve a potrvá déle než jindy. Alergici musí bojovat nejen s nepříjemnými symptomy svého onemocnění, ale i s jejich případnými důsledky – třeba na silnici.

Nicméně pokud jde o kýchání, týká se riziko všech řidičů, nejen těch citlivých na alergeny, jak si za chvíli řekneme.

Každopádně podle statistik, o kterých hovoří ÚAMK, mají alergičtí řidiči až o 30% vyšší riziko, že se stanou účastníky dopravní nehody – negativně je ovlivňuje například pálení očí a s tím spojené rozostřené vidění, únava nebo snížená schopnost reakce. Ale třeba i obyčejné kýchnutí může ohrozit jejich život. Jak to?

„Během kýchnutí se totiž na nejméně jednu vteřinu automaticky zavřou oči, což v obci při rychlosti 50 km/h znamená, že řidič své auto ovládá poslepu na úseku 14 metrů, a při dálniční rychlosti 120 km/h je to dokonce 60 metrů!“ Tušili jste to?

Prostá fyzika, ale je to tak, a teď si uvědomme, jak často v autě kýcháme. Nemusí jít jen o alergiky, stačí si připomenout situaci, když to při prvním letním horkém dnu přeženeme s klimatizací. „Právě u alergiků tato vzdálenost bývá ale ještě mnohem větší – alergické kýchání totiž obvykle trvá několik sekund a jeho následky mohou být fatální,“ uzavírá zjištění Petr Vomáčka z ÚAMK.

„Alergici by proto měli pravidelně vyměňovat filtr zachycující pyly v autě, a to alespoň jednou ročně, aby předešli ucpání a zajistili jeho správnou funkci. Také v pylové sezóně by měli využívat pouze cirkulaci vzduchu v autě,“ radí Vomáčka.

A pozor i na antihistaminika, která sice omezí alergické symptomy, mohou však zvyšovat únavu a omezit schopnost koncentrace a reakce. To ostatně platí také pro další medikamenty, včetně těch běžně dostupných, jako jsou např. léky doporučované při nachlazení. Některé léky mohou za volantem působit srovnatelně jako alkohol nebo drogy – a kromě nehody tak může hrozit také pokuta nebo dokonce zákaz jízdy.

zdroj: ÚAMK

25.5.2016 6:00| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist