Ve Wolfsburgu se musí šetřit

Hlavní německý závod Volkswagenu hodlá snížít náklady o 50 mil. eur ročně díky novému systému směn.

Hlavní německý závod Volkswagenu ve Wolfsburgu sníží náklady systémem směn. Roční úspora dosáhne 50 milionů eur. Dohodlo se na tom vedení automobilky se závodní radou, uvedl koncern. Díky novému modelu směn vyrobí Volkswagen ve Wolfsburgu v příštím roce přes 390 tisíc vozů. Pokud by se nový model směn nezavedl, roční produkce aut by byla zhruba o 90 tisíc nižší, dodala automobilka ve zprávě. Volkswagen se stále snaží snížit pracovní náklady, které jsou v odvětví jedny z nejvyšších.

Podnik se nyní snaží snížit stav zaměstnanců o tisíce dobrovolnými odchody. Díky dohodě o směnách se potřeba snižovat stavy ve Wolfsburgu zmírní. Koncern původně chtěl snížit výrobu aut ve Wolfsburgu na 300 tisíc aut za rok. Výrobu 100 tisíc aut ročně chtěl VW přesunout do závodů s nižšími mzdovými náklady ve východní části Německa a v Belgii.

Součástí skupiny Volkswagen je i mladoboleslavská Škoda Auto, která od vstupu koncernu do firmy v roce 1991 vyrobila 1. listopadu již pětimiliontý vůz. Denní produkce za tu dobu vzrostla více než trojnásobně na dnešních 2200 vozů a zdvojnásobila se i produktivita práce. Odboráři Škody Auto ale jednají s firmou o snížení počtu pracovníků z řad takzvaného zapůjčeného personálu. Tvrdí, že má na ně firma často nižší kvalifikační nároky než na kmenové zaměstnance, a požadují, aby jejich počet klesl ze současných asi 3500 na 2000 až 2500.

autoweb.cz, ČTK

9.11.2005 7:16

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist